Blokování sítí ani korupce Erdoganovi neuškodily. Vyhrál volby a svým odpůrcům pohrozil odplatou
Strana tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana vyhrála komunální volby, dál bude řídit i dvě nejvýznamnější turecká města – Ankaru a Istanbul. Stalo se tak navzdory kritice, která na Erdogana míří za zákaz sociálních sítí i obvinění z korupce. Svým politickým rivalům Erdogan pohrozil, že za svoji kritiku zaplatí.
Volby měly po loňských červnových masových protestech a po řadě obvinění, která spojují jeho vládu s korupcí, ukázat, nakolik aféry pozicí tureckého premiéra a jeho strany otřásly. Podle výsledků je ale jeho pozice velmi silná.
Šedesátiletý Erdogan už před volbami prohlásil, že hodlá odstoupit, pokud jeho strana nezvítězí. Erdoganovi proto může tento výsledek posílit sebevědomí před srpnovými prezidentskými volbami, v nichž budou Turci hlavu státu poprvé vybírat přímo.
Blokování sítí Erdoganovi neuškodilo
Premiér Erdogan čelil v posledních dnech kritice za to, že zakázal přístup na Twitter a nechal zablokovat internetový server YouTube. Na jeho popularitě se to ale příliš neodrazilo. Pro většinu voličů je zatím důležitější ekonomický růst a posilování pozice Turecka.
Předběžné výsledky komunálních voleb:
AKP 44 % (proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje premiéra Erdogana)
CHP 29 % (levicová a sekulární Republikánská lidová strana)
Zablokovaný Twitter a YouTube trápí spíše prozápadně orientované liberály, intelektuály a lidi ve velkých městech.
Ti si teď také dobírají premiéra Erdogana za jeho hlasovou indispozici na předvolebním mítinku, kde vysokým skřehotavým hlasem mluvil před davem příznivců. Jeden z uživatelů Twitteru to komentoval, že „po zákazu této sítě se ptáček, který je symbolem Twitteru, uhnízdil v jeho hrdle.“
Opozici a odpůrce ale možná humor přejde, premiér Erdogan varoval, že „záludné plány a nemorální pasti těch, kteří útočili na Turecko, lid ve volbách zmařil a teď je čas proniknout do doupat odpůrců, kteří budou pohnáni k odpovědnosti.“