Babiš plánuje pro příští rok rozpočet se schodkem 100 miliard korun

Rozpočet na příští rok by měl mít podle návrhu ministerstva financí schodek 100 miliard korun. Neměl by tak přesáhnout 3 procenta HDP, tedy jedno z konvergenčních kritérií pro případné přijetí eura. Podrobnosti k návrhu představí šéf resortu Andrej Babiš koaličním stranám pravděpodobně ve středu 9. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády, Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Ministr financí Andrej Babiš chce snížit provozní výdaje státu, podle něj například různé externí zakázky na poradenské nebo právnické služby lze dělat interně na ministerstvech.

Zvýšit naopak hodlá důchody a platy státních zaměstnanců. Peníze mají podle něj jít hlavně na stavbu dálnic a opravu silnic a také na investice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaném schodku rozpočtu debatovali místopředseda rozpočtového výboru PS za hnutí ANO Jan Volný a místopředseda rozpočtového výboru za ODS Zbyněk Stanjura

Místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek návrh kritizuje. „Valorizací dávek dojde ke značnému zvýšení strukturálního deficitu a zvýšení strukturálního deficitu je v přímém rozporu s fiskálním kompaktem, ke kterému se vláda halasně zavazuje na půdě Evropské unie,“ upozorňuje Kalousek.

Strukturální deficit je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. Letos by měl činit zhruba 2,5 procenta HDP, fiskální pakt požaduje 0,5 procenta HDP. Podle Kalouska bude kvůli vyššímu strukturálnímu deficitu mnohem méně peněz na investice a prorůstové výdaje.

KSČM chce změnu daní, ekonomové před ní varují

Jiřímu Dolejšovi z KSČM v současném návrhu rozpočtu chybějí silnější prorůstová opatření a změny by rád viděl i v daňové politice. „Pan Babiš říká, že se daně měnit nebudou a že přes to vlak nejede, ale obávám se, že bez určitých daňových opatření prostě rozpočet nezbilancuje,“ míní Dolejš.

Podle analytika společnosti Next Finance Jiřího Cihláře by stát měl na prvním místě škrtat výdaje. „Na druhé straně si nemyslím, že by bylo pro současný stav ekonomiky dobré, aby se nějak měnily daně, protože to může výrazně zhoršit ekonomické a podnikatelské prostředí v ČR,“ říká Cihlář.

Pro letošní rok parlament schválil rozpočet s deficitem 112 miliard korun. Rozpočet dokončený Rusnokovou vládou tehdy podpořili poslanci vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Komunisti a poslanci Úsvitu se zdrželi hlasování, ODS a TOP 09 byly proti.

Mirko Kašpar, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme