Silné zemětřesení u pobřeží Chile zabilo šest lidí, hrozba cunami se nenaplnila

Po mohutném zemětřesení u pobřeží Chile se tisíce lidí ocitly mimo své domovy. Kvůli hrozbě cunami je chilské úřady evakuovaly i přesto, že varování před přívalovou vlnou později zrušily. Zemětřesení o síle 8,3 stupně Richterovy škály vyvolalo na severu Chile sesuvy půdy a kvůli otřesům zemřelo nejméně šest lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé opuštějí budovy kvůli varování před cunami | Foto: Reuters

Chilské televize ukazovaly záběry chaosu na silnicích. Evakuace velkého množství lidí způsobila dopravní zácpy.

Zemětřesení pocítily i okolní země, jako třeba Peru nebo Bolívie. Tam situace vyvolala paniku - třásly se celé budovy - popisuje to jedna z obyvatelek metropole La Paz:

„Zemětřesení bylo velmi silné, všimla jsem si toho, když jsem viděla, jak se třesou závěsy v oknech. Stěny budov jsou popraskané.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O silném zemětřesení a následné cunami informoval přímo z Latiské Ameriky zpravodaj Českého rozhlasu David Koubek

V žádné ze zemí ale zatím nejsou hlášeny velké materiální škody.

„Jediné větší problémy s infrastrukturou, které máme, je jedna přerušená silnice, asi v úseku jednoho kilometru, a jeden menší sesuv půdy. Zbytek země je bez velkých potíží. Monitorujeme situaci, abychom odhadli přesně, kdy přijde druhá a třetí vlna vyvolaná zemětřesením," oznámil novinářům v krizovém centru náměstek chilského ministra vnitra Mahmud Aleuy.

Cunami (japonsky vlna v přístavu) je série po sobě jdoucích vln způsobených náhlým přemístěním velkého množství vody na velkých vodních plochách, hlavně v oceánech. Většinou je způsobují tektonické pohyby litosférických desek na dně oceánů, kdy dochází k zemětřesení.

Mezitím už na třech místech Chile prezidentka Michelle Bacheletová vyhlásila stav katastrofy. Ráno se do postižených oblastí vydala i s ministry, se kterými nastoupila do úřadu ani ne před měsícem.

V evakuovaných místech je podle svědků klid a není hlášeno rabování. Ve městě Iquique ale uprchlo po zemětřesení z vězení 300 trestankyň. Do ulic je vyrazili chytat vojáci, zatím se jich podařilo lapit 26.


Pohled ze střechy budovy na město Iquique při evakuaci | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Varování před cunami úřady odvolaly asi ve dvě hodiny chilského času, tedy v sedm ráno středoevropského času. Chile preventivně evakuovalo ohroženou oblast včetně jedenácti pobřežních nemocnic, nakonec ale přišly maximálně dvoumetrové vlny.

V oceánu jsou nicméně ještě pořád následky vln cítit - na Havaji platí varování před nebezpečnými proudy a lidem tam nedoporučují koupat se v moři.

Češi v Chile by měli být v pořádku

Čeští krajané zatím ohroženi nejsou, řekl Českému rozhlasu velvyslanec České republiky v Chile Zdeněk Kubánek:

Přehrát

00:00 / 00:00

Tektonickou činnost u pobřeží Chile charakterizoval Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd

„V Iquique, které je větší město, známe jednu krajanku a té se snažíme dovolat, ale nepředpokládá se, že by se bezhlavě vrhla do vln cunami. S pravděpodobností hraničící s jistotou bych si troufl tvrdit, že českých občanů nebo krajanů se toto zemětřesení týkat nebude.“

Seizmolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd připomněl, že naštěstí se cunami nevytvořila příliš vysoká.

„Nikdy ovšem není zřejmé, jak velká vlna se vytvoří bezprostředně po zemětřesení, takže všechna bezpečnostní opatření byla rozhodně na místě.“

Silné zemětřesení v Chile si vyžádalo pět obětí na životech | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Zemětřesení a vlna cunami zasáhly pobřeží Chile, nejméně dva lidé zemřeli

Číst článek

Milan Kopp, David Koubek, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme