Skanzen v Kouřimi se rozšíří, kvůli rekonstrukci zkrátí letošní sezonu

Kouřimský skanzen dnes slavnostně zahajuje sezonu. Ta letošní bude ale velmi krátká. Zdejší muzeum lidových staveb čeká dostavba. Kvůli ní se na začátku léta opět zavře. Plánované rozšíření kouřimského skanzenu bude stát více než 100 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skanzen v Kouřimi | Foto: Eva Rajlichová

"Nahoře by měl stát kostel, ten se v první etapě kvůli finanční náročnosti stavět nebude. Do návsi se budou obracet štíty všech usedlostí ze středních Čech,“ popisuje ředitel Muzea lidových staveb v Kouřimi Vladimír Rišlink, jak bude vypadat skanzen po rozšíření.

Jeho první etapa začne už letos v létě. Po dokončení bude areál bohatší o osm nových budov, přibude ale také třeba mariánský sloup nebo boží muka. Z plánované investice 105 milionů korun půjde 85 procent z evropských dotací, zbylé peníze dodá kraj.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kouřimském skanzenu natáčela Eva Rajlichová

„Rádi bychom do budoucna doplnili areál na celkový počet asi 30 objektů, které by měly vytvářet představu o podobě tradiční venkovské zástavby od 17. do 19. století,“ říká Vladimír Rišlink.

Půvabné lidové stavby do Kouřimi přijede každoročně obdivovat na 20 tisíc návštěvníků. Kouřimský skanzen se začal budovat v sedmdesátých letech minulého století, původně tu měla být lidová architektura z celých Čech.

„My jsme to zaměření zúžili jen na 3 regiony, budeme náš areál doplňovat stavbami pocházejícími ze středních, východních a severních Čech."

Skanzen v Kouřimi na Kolínsku | Foto: Václav Žmolík

Lidové stavitelství obohatilo české vesnice i některá městská předměstí o řadu budov se zajímavými detaily.

„Jsou tam některé prvky ze života vesnice, oráči, zvířata. Je to pěkné i když naivní, jde to tak nějak od srdce,“ upozorňuje Pavel Bureš z národního památkového ústavu.

Zavírat se bude už v červnu

Kouřimský skanzen čeká letos velmi krátká sezona, zavírat se má v červnu. Přesto návštěvníky neošidí.

„Teď budeme mít tradiční velikonoční instalaci, která přibližuje tradiční lidové obyčeje v postním období a v období pašijového týdne,“ dodává ředitel skanzenu Vladimír Rišlink.

V nové podobě se areál představí návštěvníkům zřejmě ve druhé polovině roku 2015.

Skanzen v Kouřimi | Foto: Eva Rajlichová

Zvětšit mapu

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme