Chystá se Noc s Andersenem, tisíce dětí přenocují ve školách nebo knihovnách

Na noc s Andersenem se chystají tisíce dětí. V knihovnách, školách, ale i na jiných místech, například v Českém rozhlase, na ně čeká kromě četby pohádkově laděný program a většinou i noc ve spacáku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noc s Andersenem v Českém rozhlase. | Foto: Filip Jandourek

Tradici, která se rozšířila i do 16 dalších zemí světa, založily v roce 2000 knihovnice Hana Hanáčková a Miroslava Čápová. V uhersko-hradišťské knihovně přenocovaly s 25 dětmi nad hromadou Andersenových knih. Od té doby se hodně změnilo. Hlavní myšlenky akce ale zůstaly stejné.

„Nejdůležitější pro rozvoj čtenářských návyků je okamžik večer před usnutím. To je ta nejdůležitější chvilka, kdy bychom měli dětem přečíst pohádku, aby se jim hezky usínalo. Protože víme z knihovny, že ne všechny děti se pohádky dočkají, tak i proto děláme Noc s Andersenem, abychom rodiče trochu vyburcovali,“ říká jedna ze zakladatelek Miroslava Čápová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Noci s Andersenem informuje Zuzana Vlčková

Budovat vztah ke knihám právě u Andersenových pohádek je podle překladatele Františka Fröhlicha dobrá volba. „On (Andersen) chtěl, aby to děti zaujalo, a zároveň chtěl, aby humor těchto pohádek ocenili dospělí.“

Loni přišlo na noc s Andersenem přes 20 tisíc dětí. Letos si ji užít mohou i ti, kteří se nikam nechystají. Speciální andersenovské vysílání připravilo od sedmi večer až do půlnoci Rádio Junior i Dvojka Českého rozhlasu.

Igor Maňour, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme