V Moravské Nové Vsi chtějí posílit služby obecní policie. Odpůrcům vadí velké výdaje

Na pořádek v menších obcích na jihu Moravy čím dál častěji dohlížejí obecní strážníci, kteří částečně suplují vytížené státní policisty a zároveň řeší drobné přestupky. V Moravské Nové Vsi mají vlastního strážníka už téměř dva roky a službu chce radnice postupně rozšiřovat. Ne všem se to ale líbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na snímku jsou městští strážníci hlídkující na náměstí Svatopluka Čecha | Foto: ČTK

Statistiky sice podle starosty Moravské Nové Vsi za TOP 09 Marka Košuta nepotvrzují, že by v obci zásadně klesla trestná činnost, s obecní policií má přesto dobré zkušenosti.

„Pozici obecní policie v takovém rozsahu a v obci naší velikosti vidíme spíše v generální prevenci s tím, že si potenciální pachatel nemůže být jist, že ho někdo nechytí,“ vysvětluje.

„V letošním roce plánujeme, že se nepřítomnost strážníka pokusíme na nejkritičtějších místech dořešit kamerovým systémem, což je nonstop,“ dodává starosta.

Kromě zastánců má ale projekt také kritiky. Platy strážníků jsou totiž nezanedbatelnou položkou v rozpočtu obce. Podle odpůrců by šly tyto prostředky použít účelněji.

„Děláme si tady velkého bratra. Pokud se neuančíme starat se sami o veřejné prostranství, zajímat se a pomáhat si navzájem, tak tohle jsou zbytečně vyhazované veřejné prostředky,“ myslí si ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlata Maděričová.

Vadí jí také to, že obecní strážník v Moravské Nové Vsi není místní, ale pochází z Veselí nad Moravou. Se sousedy proto podle ní nemá vytvořené vazby a musí se s nimi postupně seznamovat.


Zvětšit mapu

Martina Pelcová, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme