Sobotka viní Babiše, že zneužívá svá média k tlaku na ČSSD. Nesmysl, říká Babiš

V koalici se vyostřuje spor mezi sociální demokracií a hnutím ANO. Přou se kvůli financování zdravotnictví a prodloužení těžby v Dole Paskov. Dnes premiér Bohuslav Sobotka obvinil šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše z toho, že zneužívá jím vlastněná média k politickému tlaku na koaliční partnery. Babiš to označil za nesmysl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš | Foto: Český rozhlas

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD to řekl v souvislosti s informacemi o údajně nevýhodné privatizaci OKD v době, kdy byl Sobotka ministrem financí. Informace zveřejnila Mladá fronta Dnes, která patří do Babišem ovládaného vydavatelství Mafra.

„Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera,“ prohlásil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty publicistiky Poledních zpráv byli předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a komentátor ČRo Petr Nováček.

Předseda hnutí ANO a šéf financí Andrej Babiš nařčení premiéra označil za naprostý nesmysl. „Sami vidíte, že deníky, hlavně MfD, často píše i o mně negativně. Jednou to bylo o investování peněz, teď zase, že hnutí ANO se rozpadá. Mám jasnou dohodu s paní šéfredaktorkou Slonkovou, že v žádném případě nemůžu do ničeho zasáhnout. Takže je to nesmysl,“ řekl Babiš.

Mladá fronta Dnes napsala, že v roce 2005 privatizaci OKD začala vyšetřovat Evropská komise kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká. V té době měla prý komise a pak i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek, který cenu za státní podíl stanovil 2 a půlkrát vyšší, než byla cena prodejní.

Šéfredaktorka MfD Sabina Slonková nařčení Sobotky rozhodně odmítla. „Ráda bych kategoricky odmítla, že bychom jednali na něčí objednávku,“ zdůraznila. Dodala, že na tématu OKD pracovali novináři už od letošního ledna.

„A to v souvislosti s tím, že bylo zřejmé, že se Bohuslav Sobotka stane premiérem. Tudíž jsme o něm chtěli čtenáři poskytnout komplexní informaci. Úplně v počátcích jsme ani netušili, kam se dostaneme. Práce trvala tři měsíce a teď jsme se dostali k nejzásadnějším zjištěním,“ vysvětlila Slonková.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek odmítl premiérovo vyjádření komentovat. Zareagoval ale předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Kvůli privatizaci OKD podal na premiéra Sobotku trestní oznámení. Svým postupem jako ministr financí mohl prý poškodit Česko.

Hrozí koalici roztržka?

Sociální demokraté a hnutí ANO aktuálně řeší několik sporů. Kvůli prodloužení těžby v Dole Paskov, kdy ČSSD prosazuje, aby stát podpořil ztrátovou těžbu, pokud ji OKD prodlouží až do roku 2016. Hnutí to odmítá. Neshody panují například i v oblasti financování zdravotnictví.

Andrej Babiš dnes také uvedl, že lituje, že při povolebním vyjednávání neusiloval pro své hnutí ANO o ministerstvo zdravotnictví. Jeho současnému šéfu Svatopluku Němečkovi z ČSSD prý nevěří, že rozkryje financování resortu.

Začíná se tak spekulovat, že se dají čekat personální výměny v Sobotkově kabinetu. Že by hnutí ANO mohlo vyměnit resort justice právě za zdravotnictví. Ministryně spravedlnosti Helena Válková za hnutí ANO totiž sklízí za svoji práci kritiku. Příliš si nepomohla ani dnešním odvoláním generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala, ve kterého prý ztratila důvěru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální spory mezi vládní ČSSD a hnutím ANO shrnul redaktor Tomáš Bystrý.

Andrej Babiš ale spekulace, že by se chystala výměna resortů, na přímý dotaz popřel. Výměnu odmítl i premiér Bohuslav Sobotka.

Vyostřující se spory ale podle zástupců koalice její chod neovlivní. Andrej Babiš Radiožurnálu řekl, že prý žádné napětí v koalici necítí. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se k tomu zase vyjadřovat vůbec nechtěl. Ale třeba místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marián Jurečka na Twitteru vzkázal, že pokud budou klíčové postavy vlády komunikovat takto přes média, je koalice na cestě k postupnému rozložení.

Jakub Šídlo, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme