EU by měla uvalit na Rusko zbrojní embargo, míní ministr Zaorálek

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by Evropská unie měla zakázat vývoz zbraní a zbraňových systémů do Ruska. Zbrojní embargo chce Zaorálek uvalit jako další evropskou sankci na Rusko za jeho postup vůči Ukrajině. Ministr to řekl Radiožurnálu v Aténách na schůzce ministrů zahraničí zemí unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády, Lubomír Zaorálek

Jednání vlády, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

Ministr Lubomír Zaorálek není pro zavedení ekonomických sankcí vůči Rusku. Už přijaté cílené sankce proti některým ruským představitelům ale chce posílit o zákaz vývozu zbrojních technologií do Ruska. Unie musí podle ministra na krizi odpovědět také omezením své energetické závislosti na Rusku.

Zaorálek zároveň odmítl, aby osmadvacítka, Rusko nebo Spojené státy bez účasti Ukrajiny jednaly třeba o její federalizaci nebo vztahu s NATO.

„V posledních dnech mě znepokojuje, že se mluví o návrzích federalizovat Ukrajinu, a přitom se na to skutečně nikdo neptá Ukrajinců, a nemyslím jen politiků, ale i obyčejných lidí,“ poznamenal Zaorálek.

„Četl jsem průzkum mezi občany Ukrajiny a viděl jsem, že celkem pochopitelně se jich to dotklo, když jim někdo říká: takhle si máte uspořádat Ukrajinu. A dokonce jim to vzkazuje odněkud zvenku. Podle mě je toto výsostné právo každé země,“ dodal ministr.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme