Zastupitelé Královéhradeckého kraje chtějí více informací k možnému slučování škol

Lepší informace o budoucnosti krajského školství chtějí zastupitelé Královéhradeckého kraje. Učebny řady škol, které hejtmanství zřizuje, jsou poloprázdné. Redukce škol je zřejmě neodvratná a zastupitelé proto chtějí vědět, za jakých podmínek k ní dojde. Blíží se navíc přijímací zkoušky a ty mohou ukázat právě na školy, o které není zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací zkoušky na střední školy. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle radní kraje pro školství Táňi Šormové (KSČM) nabízejí v současnosti na jedno dítě, které opouští základní školu, střední školy v kraji místa dvě.

Mluvit o konkrétních školách, kterých se případná redukce dotkne, však zatím nechce. Podle ní je slušné o věci mluvit nejdříve s řediteli dotčených škol a starosty dotčených obcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Jiří Fremuth

„Dopředu bez tohoto projednání různých návrhů a diskusí nad návrhy nejde dát nic veřejně ven,“ řekla Šormová.

Za citlivé téma považuje slučování středních škol i zastupitelka a členka vzdělávacího výboru Anna Maclová (KDU-VPM), krajská opozice chce však slyšet podrobné informace o aktuálním stavu školství, a proto si vyžádala speciální seminář.

„Zase se dozvíme výsledky přijímacích řízení, jak dopadnou jednotlivé školy, takže si myslím, že je nezbytné nějaké kroky udělat a nečekat na další rok,“ uvedla Maclová.

Na nutnosti optimalizace středního školství v kraji se shoduje koalice i opozice. Také opoziční zastupitel Miloslav Plass (ODS) chce však od krajské vlády slyšet jasná pravidla pro redukci školství.

„Abychom měli jasnou zprávu, jaké kapacity bude do budoucna kraj zajišťovat ve svých školských zařízeních, jaká bude struktura jednotlivých oborů středních a učňovských škol. Jaké obory budeme tlumit, a jaké obory naopak budeme rozvíjet,“ řekl Plass.

Zájem o různé typy škol ukážou už přijímací zkoušky – na krajská čtyřletá gymnázia a lycea čekají děti jednotné testy.

„To znamená, že budeme vědět, jaké děti se hlásí spíš na obory gymnazijní a lycejní. A podle toho, kam se děti dostanou, bude zase vidět, kam se zájem ubírá a které školy nám z toho vypadávají jako školy s malým počtem dětí a obory s malým počtem zájemců. Podle toho pak budeme muset přikročit k dalším krokům,“ dodala Šormová.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme