Evropa se zatím nechystá k žádným dalším sankcím proti Rusku

Evropská unie zatím na Rusko neuvalí žádné další sankce. Vyplývá to z diskuse ministrů zahraničí zemí Unie o krizi na Ukrajině. Osmadvacítka Rusku pohrozila zavedením ekonomických sankcí pro případ, že by pokračovalo ve vojenské akci i na dalším ukrajinském území kromě Krymu. Zatím Evropa, stejně jako Spojené státy, uvalila cílené sankce proti některým ruským představitelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr zahraničí Evangelos Venizelos (vlevo), šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová a britský ministr zahraničí William Hague na jednání ministrl zahraničí v Aténách | Foto: Reuters

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chtěl začít diskusi o možném zbrojním embargu vůči Rusku. Většina zemí Unie ale zatím nechce proti Rusku další kroky přijímat.

Podle Zaorálka ale všichni souhlasí, že Rusko momentálně přestalo být partnerem Evropské unie:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ministrů zahraničí v Aténách sleduje zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„V situaci, kdy prezident Putin několikrát promluvil vyloženě s tím, že nás označil za nepřítele, jako o někom, kdo Rusko ohrožuje a ubližuje mu, těžko můžeme v této situaci mluvit o partnerství.“

Zaorálek patří k menšině v rámci ministrů zahraničí Unie, která požaduje zbrojní embargo. Řada evropských zemí z jihu a západu je spíše vstřícnější vůči Rusku. Podle Německa by o řešení krize měla jednat kontaktní skupina za účasti Ukrajinců i Rusů.

Zátěž pro ekonomiku

Pokud by Unie přestala odebírat ruský zemní plyn, znamenalo by to velkou zátěž, i když podle analýz by byla zvládnutelná. Případné vyostření by mělo větší ekonomický dopad na Rusko než na Unii.

Dnes se objevily prognózy, že Rusko sklouzne do recese a jeho ekonomika letos klesne. Už jen kvůli současnému vývoji, bez tvrdších sankcí. Ruská elita je pravděpodobně ochotnější nést případné náklady, než jsou Evropané.

EU by měla uvalit na Rusko zbrojní embargo, míní ministr Zaorálek

Číst článek

Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme