Za úhradu dluhu americké klinice Mayo dá ministerstvo dotaci brněnské nemocnici

Brněnská fakultní nemocnice u svaté Anny zaplatila čtyřicetimilionový dluh americké klinice Mayo. Ministerstvo zdravotnictví na to dá nemocnici dotaci. Dluh vzniknul kvůli výdajům vědeckých pracovníků a financování základního výzkumu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberecká nemocnice nakoupila přístroje za 21,7 milionu korun pro léčení cévních mozkových příhod i nádorových onemocnění | Foto: ČTK

Ředitel brněnské nemocnice Martin Pavlík ocenil, že spolupráce s americkou klinikou bude dál pokračovat:

„Samozřejmě odstoupení Mayo od spolupráce s naší nemocnicí by mělo katastrofální důsledky pro kredibilitu vůbec celé republiky a nejen naší nemocnice a tohoto regionu. Mělo by to opravdu katastrofální důsledky pro pověst celé jižní Moravy a možná i vůbec transatlantické spolupráce mezi Evropou a Amerikou,“ uvedl Pavlík.

Dluh ve výši 40 milionů nemocnice uhradila z vlastních zdrojů, ministerstvo jí dá účelovou dotaci 50 milionů a postupně jí poskytne i další dotace, které mohou dosáhnout až stovek milionů korun, výše se odvine od konkrétních analýz finanční situace nemocnice.

Klinika Mayo je považována za nemocnici s největším potenciálem medicínského výzkumu na světě. Čeští lékaři se mohou díky ní podílet na vývoji nových metod léčby epilepsie, srdečních chorob a dalších nemocí.

Klinika ale chtěla spolupráci ukončit, pokud by jí nebyl uhrazen dluh zhruba 40 milionů korun. Podle mluvčí nemocnice vznikl za školení českých lékařů v zámoří a ze společných projektů.

ČTK, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme