V Británii se chystají na Velkou národní. Dostih, který zná každá hospodyňka

Už jen poslední hodiny zbývají do startu slavné Velké národní. Dostih, který je ve Velké Británii považován nejen za sportovní, ale i společenský svátek, prošel v posledních letech velkými úpravami. Měnily se hlavně jednotlivé překážky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Aintree se opět pojede tradiční Velká národní

V Aintree se opět pojede tradiční Velká národní | Zdroj: Reuters

„Pod nátlakem ochranářů museli skoky předělat. Teď jsou o něco menší, což nevím, jestli je dobře. Zabíjí hlavně rychlost a tím, že se skok zmenší, se vše zrychlí. Středy překážek jsou jiné, tak doufejme, že k plusu bezpečnosti,“ věří žokej Jan Faltejsek, vítěz posledních dvou ročníků Velké pardubické.

Legendární žokej Josef Váňa vidí nebezpečnost dostihu především v počtu startujících koní.

Přehrát

00:00 / 00:00

167. ročník Velké národní se pojede na upraných překážkách

„Koní běží opravdu hodně. Jde o 40 koní, kteří spadnou ani ne svojí nešikovností či chybou, ale jejich pád většinou zapříčiní volně pobíhající kůň spadnuvší před nimi,“ popisuje každoroční problémy na liverpoolském závodišti Josef Váňa.

Přes všechny karamboly ale láká Velká národní desetitisíce diváků, kteří sledují dostih přímo na tribunách. Ne jinak tomu bude na letošním 167. ročníku.

Porovnat atmosféru na Velké národní a Velké pardubické může porovnat žokej Jan Faltejsek.

„Atmosféra je stejná, akorát tam je víc lidí. Angličané jsou národ koňařů, na dostihy chodi, i kdyby to měly být poslední závody někde na venkově, bude narváno. V Čechách je vlastně jenom Velká pardubická,“ popisuje Jan Faltejsek, který už na liverpoolském stadionu v den Velké národní startoval. A i když šlo jen o rámcový dostih, byl to pro něj velký zážitek.

Jakub Marek, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme