Proruští demonstranti v Doněcku napadli sídlo gubernátora

Dav demonstrantů v ukrajinském Doněcku pronikl do sídla gubernátora a napadl jednotky chránící budovu. Policisté pak nasadili vodní děla. Dvoutisícovou demonstraci zorganizovali aktivisté proruských organizací Domobrana a Ruský blok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští demonstranti v Luhansku obsadili kancelář ukrajinské tajné služby SBU | Zdroj: Reuters

Shromážděním chtěli vyjádřit solidaritu příslušníkům pořádkových jednotek Berkut. Ty před několika dny zadržela ukrajinská policie kvůli účasti na střelbě do protivládních demonstrantů v Kyjevě.

Proruští radikálové pak s pomocí molotovových koktejlů pronikli do budovy gubernátora. Nezabránil jim v tom ani policejní kordon podporovaný vodními děly.

Všechno začalo demonstrací, na které asi dva tisíce lidí volaly po referendu a připojení k Rusku. Kyjev je prý neposlouchá a Evropská unie není o nic lepší. Radikálně naladění sympatizanti Ruska stále zůstávají v okupovaném sídle gubernátora.

Proruská shromáždění se dnes sešla také v Luhansku, kde jako zbraně posloužily dlažební kostky a dýmovnice. Aktivisté tam obsadili kancelář ukrajinské tajné služby SBU.

Demonstrovalo se i v Charkově, kde proruští demonstranti s ruskými vlajkami obsadili regionální vládní budovu. Kyjev obvinil Moskvu z toho, že demonstrace řídí.

Jitka Malá, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme