Signál pocházející zřejmě z černé skříňky ztraceného letadla potvrdili i Australané

Australská loď Ocean Shield zachytila už dvakrát signál, který může být z černé skříňky ztraceného malajsijského letadla. Jako první zaznamenali vysílání v sobotu Číňané. Pátrací týmy teď prohledávají oblast, ve které signál zazněl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australská loď Ocean Shield v přístavu v Perthu | Zdroj: Reuters

Australská loď, vybavená detektorem schopným zachytit signály z velké hloubky, zaznamenala už dvakrát vysílání o frekvenci 37,5 kHz, tedy frekvenci, na které obvykle vysílají signály černé skříňky dopravních letadel.

Zvuk je velmi specifický, není běžný v přírodě nebo moři. Navíc se ozýval v místě, kde se letadlo pravděpodobně zřítilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pátrání po malajsijském letadle mluvil zpravodajka Českého rozhlasu v Asii Kateřina Procházková

Signál poprvé trval dvě hodiny a 20 minut, podruhé pak 13 minut. Řekl to dnes ráno SEČ na tiskové konferenci v australském Perthu šéf mezinárodního pátracího týmu Angus Houston.

„Jistě to je jedna z nejslibnějších informací během celého pátrání. Druhé spojení trvalo asi půl hodiny a zachytilo dva signály. To je významné, protože by mohly pocházet ze dvou skříněk, z nichž jedna zaznamenává data o letu a druhá nahrává zvuky v kokpitu,“ vysvětlil Houston.

Ocean Shield nyní pokračuje v hledání, zachytí-li signál ještě jednou, v místě začne tým se speciálním podmořským pátráním.

Nejprve musí sonda z lodi vybavené také kamerou přesně lokalizovat polohu černých skříněk. Pak se je pokusí z moře vyzvednout.

Pátrání po pohřešovaném letadle v Indickém oceánu bylo dosud bezvýsledné | Foto: Reuters

Pomáhat by při tom měl i francouzský tým expertů, kteří mají zkušenost s podobnou misí, po pádu letadla Air France a vytahování jeho černých skříněk.

Přesto to nebude nic snadného. Zařízení se pohybuje a hledá asi v hloubce 4,5 km, takže pravděpodobně celý proces bude ještě nějakou dobu trvat.

Do akce je pak zapojeno celkem 11 lodí, deset letounu a britská ponorka. Čínská loď zachytila pravděpodobný signál asi 600 kilometrů jihozápadně od místa, kde ho zaznamenali Australané.

Pátrání po zmizelém malajsijském letadle - použité technologie | Foto: ČTK

Kateřina Procházková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme