Rozhledna na Větrníku nabídne výhled do Českobudějovické pánve, zatím se o ní jen mluví

Nová rozhledna by mohla vyrůst nedaleko Lišova na Českobudějovicku. Vedení města pro její stavbu vybralo vrch Větrník, který je nejvyšším vrcholem takzvaného Lišovského prahu. Pro turisty se tam nabízí rozhled jak do Českobudějovické, tak do Třeboňské pánve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když je čistý vzduch, jsou vidět i věže temelínské elektrárny | Foto: Irena Šarounová

Starosta Lišova na Českobudějovicku Jiří Švec přiznává, že rozhledna na Větrníku je zatím pouhý sen. Nicméně v rozpočtovém výhledu na příští dva roky už s ní město počítá.

„Schválený rozpočtový výhled nám umožní investovat třeba i do přípravných prací, studie nebo projektové dokumentace,“ říká Švec.

Teprve pak budou Lišovští vědět, jak náročné bude stavební řízení. Zatím také není jasná podoba rozhledny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné rozhledně nedaleko Lišova natáčel redaktor Martin Pokorný

„Pokud bychom volili ‚trvanlivější‘ rozhlednu, to znamená z nějakého materiálu typu kámen, kov a ne dřevěnou, tak to bude asi malinko dražší,“ konstatuje starosta.

Podle něj by rozhledna měla být vysoká alespoň 20 metrů. Bude také zapotřebí prošetřit případná omezení – z hlediska ochrany přírody a ochranného pásma letiště.

Nejzásadnějším omezením pak budou finance. Podle odhadů by cena mohla dosáhnout až 15 milionů korun.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme