Nevidím důvod, proč po mně pátrají, vzkázal hledaný podnikatel Savov

Policie pátrá po podnikateli a majiteli vydavatelství Mladá fronta Františku Savovovi. Zjistila to Česká televize. Savov se proti tomu ale důrazně ohradil. Jeho mediální zástupce Michal Donath Českému rozhlasu řekl, že k vyhlášenému pátrání nevidí žádný důvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie | Foto: Ladislav Bába

„Aktuálně není proti Františku Savovovi vedeno žádné trestní řízení, není obviněn ani stíhán. Výzvy k podání vysvětlení vždy v řádném termínu přebíral a k vyhlášení pátrání jako po předvolaném svědkovi v České televizi skutečně nevidí důvod. Podle jeho názoru jde o zjevnou snahu jej obchodně poškodit,“ prohlásil Donath.

Pátrání policie po Savovovi potvrdil Radiožurnálu i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

„K této věci mohu uvést, že v souvislosti s vyšetřováním případu vylákání nadměrných odpočtů DPH naši kriminalisté vyhlásili pátrání po jedné osobě, a to z důvodu, že se vyhýbá úkonům trestního řízení,“ řekl mluvčí. Podnikatel označuje postup policie za neopodstatněný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podnikateli Savovovi mluvil ekonomický komentátor Miroslav Motejlek

Savov vede se státem spor o téměř 800 milionů korun odvedených na DPH. Jedna z jeho firem - Legios - je chce po státu zpátky. Úřady zase prověřovaly krácení daní.

Na seznamu hledaných osob je od 13. března. „Nevím, jestli se František Savov vyhýbá policii a justici. Pokud vím, tak si poštu vyzvedává. Akorát když si ji vyzvedne, tak předvolání je na dobu, která už předtím uběhla. To je poněkud zvláštní situace. Já si myslím, že důvod nemá. Ví, že by to k ničemu nevedlo. Myslím si, že se ničemu nevyhýbá,“ říká ekonomický komentátor Miroslav Motejlek.

Impérium miliardáře Savova zahrnuje obchody, strojírenský podnik, kampeličku, leteckého nákladního přepravce, mediální dům, tiskárnu, pivovar, nemovitosti a různé podniky servisních služeb.

Savov v minulosti figuroval v několika kauzách.

„Od začátku se o něm mluví, že se nějak podílel na získání majetku bývalého socialistického svazu mládeže. To byla asi první větší kauza. Pak tam byly věci ohledně konsolidační agentury. On je asi kontroverzní také tím, že se vyhýbá médiím. Neexistuje žádná jeho přímá fotografie, maximálně jedna staršího data,“ uvádí komentátor.

Včera večer Savov rozeslal médiím e-mail, ve kterém tvrdí, že to, co se kolem něj teď děje, je jen mediální vydírání. V minulosti někteří lidé z okolí Františka Savova dokonce mluvili i o policejní šikaně.

„On je pouze hledanou osobou – nebyl na něj vydán mezinárodní zatykač, není osobou stíhanou ani obžalovanou. Měl by jít akorát k výslechu, ale určitě je to nepříjemné,“ dodává Motejlek.

Štěpán Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme