Stále více odborníků žádá nový konkurz na místo ředitele Národní galerie

Otázek kolem nového ředitele Národní galerie přibývá. Na základě předešlých rozhodnutí by se jím měl stát Jiří Fajt a funkce by se měl ujmout už v létě. Stále více odborníků na výtvarné umění ale volá po novém výběrovém řízení. Ministrovi kultury Danielu Hermanovi napsali dopis v tomto smyslu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní Galerie Veletržní palác v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

Historika umění Jiřího Fajta jmenovala na tento post bývalá ministryně kultury Alena Hanáková loni v létě, vedení národní kulturní instituce ale zatím nepřevzal. Ministr přechodné vlády Jiří Balvín jeho nástup odkládal.

Současný šéf resortu kultury Daniel Herman Fajtovo jmenování letos v únoru potvrdil a jedná s ním o podmínkách, za kterých je připraven funkci převzít. Přiznává ale, že umělecká scéna je v názoru na Fajta rozpolcená:

Přehrát

00:00 / 00:00

O výběr nového ředitele Národní galerie se zajímala redaktorka Marie Reslová

„Ne úplně pozitivně vnímám určité nátlakové akce, které ke mně také přicházejí. Vím o řadě věcí. Prozatím, pokud je mi známo, nikdy žádný spor nedopadl v neprospěch pana docenta.“

Původně Herman chtěl, aby Fajt do Národní galerie přišel už v květnu, dnes mluví o letních měsících.

„Nevidím důvod zpochybňovat výsledek výběrového řízení, kde pan docent Fajt vyhrál a po kterém následovalo jeho jmenování ze strany mé předchůdkyně, paní ministryně Hanákové,“ říká ministr.

Výběrové řízení, na které Herman odkazuje, se odehrálo téměř před čtyřmi lety. Vypsal ho tehdejší ministr Václav Riedelbauch, výběr nového ředitele ale nechal na svém nástupci Jiřím Besserovi.

„Po hlasování, že Fajt je vítěz, to nebylo tak vařící. Když potom ti lidé promluvili každý zvlášť, tak měli ne úplně jiný názor, ale zkrátka nebylo to tak jednoznačné,“ tvrdí Besser.

Exministr uvádí i další důvody pro to, že sám Fajta nejmenoval a výběrové řízení zrušil. Za nejvážnější považuje, že Fajt byl tehdy v soudním sporu s Kanceláří prezidenta republiky kvůli nevypořádaným závazkům výstavy Karel IV. císař z boží milosti, kterou na Hradě jako kurátor připravoval.

Prof. Jiří Fajt na výstavě Europa Jagellonica | Foto: Adriana Krobová

Právě o toto výběrové řízení, které Jiří Besser zpochybnil, se v minulém roce opírala Alena Hanáková při Fajtově jmenování. Ještě předtím ustavila komisi, která jí měla budoucího šéfa Národní galerie doporučit. Její členové ovšem v otevřeném dopise ministryni vyzvali, aby od výběru ředitele galerie upustila.

Členkou této komise byla i ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková. „Abychom zodpovědně mohli rozhodnout a slyšet jejich vizi pro příští vývoj Národní galerie, to se nestalo. Pak paní ministryně byla nenadále v demisi, takže zúčastnit se něčeho takového mi připadalo úplně absurdní. Celý vývoj té věci byl tak iracionální, že nešlo déle setrvat v komisi,“ vysvětluje svůj postoj.

Odborníci píší ministrovi

Pod dopisem ministrovi kultury jsou podepsaní někteří předešlí ředitelé Národní galerie, ale k jejich názoru vypsat nový konkurz se přiklánějí i ti, kteří minulým ministrům ve výběru šéfa Národní galerie radili.

„Připadá mi naprosto nevhodné jmenovat tímto způsobem ředitele. On sám musí cítit, že je jeho pozice vratká. A teď ještě, jak si to vlastně už přehodilo několik dalších ministrů, tak mi celá věc připadá jakoby nedůstojná,“ myslí si Juříková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otevřený dopis ministrovi kultury podepsal i výtvarník a bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák

Fajtovo angažmá dál rozporuje i kunsthistorik Ladislav Kessner. „Sama kurátorská praxe nebo uměleckohistorická kompetence není ve světě dostačujícím předpokladem pro výkon manažerské řídící funkce ve velkém muzeu,“ podotkl.

Kurátor Jiří Machalický, který coby člen výběrové komise zvedl pro Fajta ruku, má podobný názor: „Na jednu stranu by si to zasloužil z morálních důvodů, protože jednou už výběrové řízení vyhrál, ale na druhou stranu si myslím, že přece jenom by bylo pro Národní galerii z dnešního pohledu lepší vyhlásit nové výběrové řízení.“

Za nevhodného kandidáta do funkce považuje Fajta i výtvarník a bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák. „Znám ho z doby, kdy působil v Národní galerii a kdy vedl starou sbírku, která měla absolutně nejhorší hospodaření z celé Národní galerie a kde se promrhala strašná spousta peněz,“ upozorňuje.

S Jiřím Fajtem, který žije v Německu, se Českému rozhlasu rozhovor natočit nepodařilo. Na otázky odpověděl písemně a pouze obecně. Se svým nástupem do Národní galerie počítá a s šéfem resortu plánuje už třetí schůzku.

Marie Reslová, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme