Začíná nová biatlonová éra, bohužel už bez Václava Fiřtíka

Rodina a přátelé se naposledy rozloučili s prezidentem biatlonového svazu Václavem Fiřtíkem. Po cévní mozkové příhodě zemřel předminulou sobotu. Končí tak jedna éra českého biatlonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Fiřtík, prezident Českého svazu biatlonu a viceprezident Mezinárodní biatlonové unie

Václav Fiřtík, prezident Českého svazu biatlonu a viceprezident Mezinárodní biatlonové unie | Foto: Jana Chládková | Zdroj: Český rozhlas

Úspěšným mistrovstvím světa v Novém Městě na Moravě a pěti olympijskými medailemi v Soči snaha skupiny lidí kolem Václava Fiřtíka vyvrcholila. Začátky po rozpadu federace přitom byly až nesrovnatelně skromnější.

Český biatlon měl málo peněz, skoro žádnou fanouškovskou pozornost a chyběl mu i vlastní stadion pro vrcholné soutěže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biatlonu začíná nová éra, ve které se bude muset obejít bez svého prezidenta Václava Fiřtíka

„Ještě před rozpadem republiky jsem na Slovensku pomáhal s organizací mistrovství světa a potom už jsem si to ani nedokázal představit,“ vzpomínal Václav Fiřtík.

Prvním a zatím stále jediným prezidentem Českého svazu biatlonu se stal 27. března 1993. Zažil úspěchy i neúspěchy, a přestože se v posledních letech mohl opájet výsledky sportovními i organizátorskými, neustále přemýšlel o možných zlepšeních, třeba jak pořádně zhodnotit současný biatlonový boom.

A hlavně nikdy nezapomněl na ty, jejichž jména fanoušci ještě neznají.

„Perspektiva je v mládí. Musíme vychovat děti, abychom mohli pokračovat. Někdy jsou periody tak dlouhé, že nejsou závodníci, tak se musíme starat o mladou generaci. V klubech lidi trénují za hubičky, mnohdy se to odehrává v tom, že dostaneme od státu příspěvek pro trenéry a oni jdou koupit diabolky nebo nějaké ptákoviny, protože materiál nemají.“

Naplnit přání a vize Václava Fiřtíka teď bude na jeho nástupcích. Nejvíce se mluví o manažerovi biatlonového svazu Jiřím Hamzovi, který šéfoval i organizačnímu výboru novoměstského mistrovství světa.

Jan Suchan, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme