Irák údajně podepsal smlouvu o nákupu nepotřebných letounů L-159 české armády

Česko našlo kupce pro část nevyužívaných bitevníků L-159. Zprostředkovatel obchodu Aero Vodochody, který zastupuje společnost Penta Investements, se na prodeji 12 letounů dohodl s Irákem, který je prý za zhruba čtyři miliardy korun odebere nejpozději letos v září. Informaci přinesl server Lidovky.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvikový letoun L-159B | Foto: Aero Vodochody

Kontrakt ještě musí potvrdit ministerstvo obrany jako vlastník letounů. Radiožurnálu to řekl mluvčí Penty Martin Danko.

„Celkový úspěch této transakce je samozřejmě podmíněný splněním celé řady podmínek, které má ve své pravomoci hlavně ministerstvo obrany. Nyní by se ta jednání měla přenést na úroveň ministerstva obrany, aby se celá záležitost dořešila,“ sdělil.

„Co se týká iráckého kontraktu, pokud by se ho podařilo skutečně zrealizovat, letadla by se dostala do podmínek, k jakým byla původně určena. Tedy k lehčím bojovým aktivitám i pro výcvik pilotů,“ komentoval informaci bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek Radiožurnálu potvrdil jen to, že resort obdržel iráckou nabídku.

"My nyní musíme posoudit, co je v našich možnostech. To znamená, kolik kusů, jak rychle a s jakými náklady jsme schopni prodat,“ řekl Pejšek a doplnil:

„A toto posouzení potrvá do konce tohoto, případně do začátku příštího týdne. Takže konkrétněji budeme schopni odpovědět až za několik dnů.“

Tento měsíc by také měla být potvrzená smlouva o prodeji dalších bitevníků americké firmě Draken International. Podle mluvčího ministerstva obrany se jedná o 12 plně zprovozněných letadel a dvě, která mají zřejmě sloužit na náhradní díly.

O ceně pro resort dopravy se zatím jen spekuluje. Odhady se pohybují kolem dvou až tří set milionů korun.

Grafický profil bitevníku L-159 se základními parametry | Foto: ČTK

Veronika Sedláčková, Štěpán Koval, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme