Děti ze Svitavska vyhrály celostátní soutěž ve sběru použitých mobilů

Nejaktivnějšími sběrači použitých mobilů jsou děti z Javorníku na Svitavsku. Podařilo se jim shromáždit téměř 19 přístrojů na žáka, a staly se tak vítězi sběrové soutěže Věnuj mobil. Té se letos zúčastnilo přes 360 škol z celé republiky. Žáci odevzdali dohromady 16 275 nepotřebných přístrojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Dětem z Javorníku pomáhala sbírat celá obec.

„Vytvářely si sběrný box, který umístily na obecní úřad. Potom přišly s návrhem, že by obešly každou rodinu v Javorníku. I rodiče se zapojovali, snažili se sehnat telefony po známých, po příbuzných,“ říká ředitelka malotřídní školy s pěti žáky Pavla Štěrbová.

Na druhém místě skončil výtvarný kroužek Šikulové z Libereckého kraje, kde sesbírali 17 telefonů na žáka, třetí byl dětský diagnostický ústav a dětský domov Dukelská v Českých Budějovicích s 12 mobily na žáka. Cenu za absolutně nejvyšší počet odevzdaných mobilních telefonů, celkem 963, získala základní škola Česká v Liberci.

Sesbírané telefony teď projdou technickou kontrolou a ty funkční předá pořádající společnost Asekol, která se zabývá sběrem a recyklací elektroodpadu, dětským domovům a zařízením pečujícím o lidi s hendikepem. Vysloužilé mobily budou ekologicky zlikvidovány.

Podle organizátorů lidé používají mobilní telefon průměrně 12 až 18 měsíců, životnost zařízení je přitom několik let. Až dvě třetiny uživatelů prý nemění mobil kvůli poruše, ale protože zakoupí novější typ. K recyklaci pak údajně zamíří jen procento vyřazených mobilů.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme