V Krkonoších začala migrace žab. Přes rušné silnice jim musí pomáhat lidé

Žáby na silnicích nejsou pro řidiče v Krkonoších ničím novým. Právě v těchto dnech jich putují stovky na svá přirozená trdliště, aby se tam rozmnožovaly. Jejich cesty ale často vedou právě po silnicích, a tak ochranáři vyrážejí na jejich záchranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáby omezily v Holubově rychlost aut na dvacítku kvůli námluvám | Foto: Jitka Cibulová Vokatá

Okolo silnice natáhnou igelitové zábrany, které žáby nepřeskočí. Každých deset metrů je pak zakopaný kyblík, kam žáby naskáčou a kde pak čekají na pomoc člověka. Jako na obchvatu Vrchlabí.

„Rozhodli jsme se, že budeme žáby přes tu rychlostní silnici přenášet,“ říká Ondřejka Bachtíková ze správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

Přehrát

00:00 / 00:00

Při migraci žab v Krkonoších natáčela reportérka Hana Novotná

Na jedné straně obchvatu je potok a na druhé rybník, kam se chtějí žáby vrátit. „Žába se vrací tam, kde se narodila. Aby nakladla vajíčka do stejného rybníku,“ vysvětluje Bachtíková.

Přejeté žáby pak jednak ohrožují řidiče a jednak celkový úbytek žab může narušit potravní řetězec. Některé druhy žab jsou chráněné, zároveň jsou ale také potravou dalších chráněných druhů – jako třeba čápů.

Podle Ondřejky Bachtíkové ze správy KRNAP by migrace žab letos mohla skončit už příští týden.

Díky mobilním zábranám se žáby nedostanou na frekventovanou silnici | Foto: Ivana Bernáthová

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme