Teplé počasí pomohlo srazit nezaměstnanost. Ve středních Čechách klesla v březnu na 7,1%

Lidí bez práce ve středních Čechách v březnu ubylo. Nezaměstnanost v kraji se snížila o 0,2 procentního bodu na 7,1 procenta, pomohly sezónní práce. Největší problémy se sháněním zaměstnání mají lidé na Příbramsku a Kolínsku. Nejpříznivější situace je naopak tradičně v okolí Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba nízkoenergetické budovy v Holicích, v níž bude ZUŠ | Foto: Martina Klasovitá

„Předpokládáme další pokles, který souvisí se zažitým hospodářským cyklem, na kterém se zatím podepisuje i pro sezónní práce abnormálně příznivé počasí,“ říká ředitel kolínské pobočky Úřadu práce Jan Máslík.

Teplé počasí umožnilo zahájit sezńní práce s až několikatýdenním předstihem, především v zemědělství a ve stavebnictví.V dubnu a květnu se díky nim nezaměstnanost snižuje každoročně.

Nezaměstnanost ve středních Čechách
Benešov 3849 osob (5,9%)
Beroun 4134 osob (6,9%)
Kladno 9672 osob (8,8%)
Kolín 6302 osob (9,5%)
Kutná Hora 4563 osob (9,0%)
Mělník 6203 (8,5%)
M.Boleslav 4079 (4,7%)
Nymburk 5518 (8,5%)
Praha-východ 4135 (3,6%)
Praha-západ 4164 (4,6%)
Příbram 7517 (9,6%)
Rakovník 3128 (8,1%)
Středočeský kraj 63 264 (7,1%)
Zdroj: ČTK

Optimističtí jsou také ekonomové. Podle některých je jedním z důvodů nižšího počtu lidí bez práce i celkové hospodářské oživení. To je prý sice jen mírné, ale i tak se začíná projevovat.

Lidí bez práce ubylo i z celostátního pohledu. Březnová nezaměstnanost v České republice se zastavila na 8,3 procenta. Střední Čechy jsou na tom v porovnání s jinými regiony velmi dobře, nezaměstnanost je po Praze a Plzeňském kraji třetí nejnižší.

Přesto na jedno volné pracovní místo připadá ve středních Čechách celkem 12 nezaměstnaných. Najít si práci je pro mnohé stále velmi problematické.

Třeba dvaatřicetiletý Jaroslav donedávna pracoval v kolínské automobilce. O práci ale přišel a teď přemýšlí, co bude dál.

„Teď se snažím hledat práci v Německu. Deset let tam mám sestru a žije se jí tam dobře,“ myslí si nezaměstnaný třicátník.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme