Vláda poprvé řešila rozpočet na příští rok, schodek by mohl být 100 miliard

Ministři se poprvé sešli nad návrhem rozpočtu pro příští rok. Šéf financí Andrej Babiš z hnutí ANO ho připravil se schodkem 100 miliard korun, což je o dvanáct miliard méně než v letošním roce. To se nelíbí opozici, podle které by mohl být deficit výrazně nižší. Podle Babiše o nižším dluhu uvažují i někteří členové vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

„Je tam názor, jestli schodek není moc malý. Já si myslím, že není. Predikce jsou různé, ale náklady můžeme zásadně ovlivnit, výnosy jsou vždy založené na nějakých hypotézách a očekáváních růstu,“ řekl Babiš.

Ministr financí chce šetřit zejména na provozních výdajích státu a na navyšování investic, hlavně v dopravní infrastruktuře a zateplování budov. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky z KDU-ČSL výše schodku vyplyne až z debat o prioritách. S prvotním plánem nesouhlasí ani šéf vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Za prvé je tam poměrně rozsáhlý škrt pro ministerstvo vnitra, zhruba dvě miliardy korun a jeden z objevných návrhů ministerstva financí je, že bychom mohli zrušit krajská ředitelství policie. Mě nepřijde možné, abychom takovéto zásahy dělali a dělali je na popud ministerstva financí,“ prohlásil Chovanec.

Opozice návrh rozpočtu kritizuje. Nelíbí se jí hlavně výše schodku, který by podle ní mohl být výrazně nižší. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 je alarmující hlavně zvyšování takzvaného strukturálního deficitu.

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme