Brazilské Rio má po fotbalovém MS problémy i s olympijskými hrami

Brazilští organizátoři Letních olympijských her v roce 2016 se snaží zahnat obavy z toho, že nestihnou připravit vše potřebné pro tento velký sportovní svátek. Vydali prohlášení, že v Riu de Janeiro budou „skvělé olympijské hry". Reagovali tak na kritiku, která se ozvala z řad mezinárodních sportovních funkcionářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazílie, Rio de Janeiro, chudinská čtvrti Jacarezinho. Na snímku muž v kostýmu Batmana, podle nějž by se s veřejnými penězi za mistrovství světa postavilo 40 tisíc škol | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Místní organizátoři prohlašují, že není důvod k obavám. Přiznali, že jsou skutečně potíže, ale jedním dechem dodali, že věci se v posledních dvou týdnech daly do pohybu. Přípravy kritizoval člen Mezinárodního olympijského výboru Francesco Ricci Bitti, který byl v Brazílii nedávno na inspekční cestě.

Podle něj to největší zpoždění za posledních 20 let historie pořádání her. A pak navíc řekl, že je třeba dát hlavy dohromady a začít připravovat plán B - tedy přeložení Olympijských her do jiného města. To by byla pro Rio velká ostuda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci V Brazílii sleduje David Koubek

"Máme problémy s termíny stavebních prací. Ještě stále se musí postavit docela dost sportovišť, pak také dopravní infrastruktura a hotely. Nejde jen o jednu oblast, je toho víc,“ upřesnil výkonný ředitel Svazu federací letních olympijských her Andrew Ryan, co všechno nabírá zpoždění.

Je to něco podobného jako v případě příprav na MS ve fotbale. Jde o nejrůznější tahanice mezi úřady a soudy, ale hlavně o nedodržování termínů. Největší zpoždění v případě Her má olympijský park na severu Ria de Janeiro, kde budou také sportoviště pro 8 disciplín.

I kdyby byl plán sebelepší, dají se čekat komplikace, což ukázala třeba tento týden stávka dělníků, kteří olympijský park budují.

Francesco Ricci Bitti také prohlásil, že brazilská vláda by se měla víc snažit. Nejen mluvit, ale dát na olympiádu peníze. Jenže to je zase v Brazílii citlivé téma, protože lidé vidí ohromné sumy, které se vydávají na stadiony a jiná sportoviště, ale zároveň se blíží volby. A takové investice půl roku před volbami se politikům příliš nehodí.

David Koubek, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme