Bývalý ředitel Vězeňské služby Dohnal se proti odvolání brání rozkladem, plánuje i žalobu

Bývalý ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal podal takzvaný rozklad proti svému odvolání. Jeho právník ho dnes odeslal datovou schránkou ministerstvu spravedlnosti. Kromě toho plánuje podat i žalobu. Dohnal se tak brání rozhodnutí ministryně spravedlnosti Heleny Válkové z hnutí ANO, která ho z funkce sesadila na začátku dubna kvůli údajným problémům s hospodařením a rozdílnému pohledu na vedení ředitelství věznic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal | Zdroj: ČTK

Rozklad je v podstatě odvolání proti určitému kroku. Petr Dohnal tvrdí, že ho ministryně odvolala v rozporu se zákonem.

„Je to neustálé zastrašování mé osoby. Dějí věci, které jsou opravdu za hranou zákona a slušného chování. Ona mi chce vzít základní lidské právo, abych se mohl svobodně vyjádřit, což je neslýchané,“ vysvětluje své důvody Dohnal.

V patnáctistránkovém dokumentu popsal Dohnalův právník Roman Lamka to, že ministryně spravedlnosti Válková odvolala ředitele Vězeňské služby podle špatného zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor bývalého ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a ministryně spravedlnosti Heleny Válkové sleduje reportérka Veronika Hlaváčová

„My spatřujeme největší pochybení v tom, že bylo rozhodnutí vydáno bez jakéhokoli hmotněprávního zákonného podkladu. To znamená, že rozhodnutí nemá oporu v zákoně. Abych to laicky vysvětlil, je to, jako by paní ministryně odvolala pana generála Dohnala podle zákona o lesnictví,“ komentuje to Lamka.

Odvolaný šéf Vězeňské služby ale přiznává, že si moc šancí s rozkladem nedává.

„Obecně si od toho slibuji, že bude konečně respektován zákon. Nejsem si samozřejmě jistý, jak bude rozklad z dílny paní ministryně Válkové realizován, jestli bude zamítnut. Jelikož paní ministryně odvolala celou rozkladovou komisi a jmenovala novou, velké ambice si nečiním,“ uvádí Dohnal.

Ministryně Válková se k věci odmítá vyjádřit. Minulý týden pouze bez bližších podrobností řekla, že Petr Dohnal ve funkci šéfa Vězeňské služby chyboval víc, než si původně myslela.

„Mám už další zjištění, které jenom potvrzují mé pochybnosti a jsou dalšími argumenty pro to, že ten krok, který jsem učinila, byl správný a včas,“ uvedla Válková.

Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Hrochové bude rozklad řešit devítičlenná komise, která se má vyjádřit do 30 dnů.

Helena Válková | Foto: Filip Jandourek

„Po uplynutí lhůty předá komise rozklad plus svůj závěr, tedy zprávu o rozkladu, ministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Potom je na jejím rozhodnutí, jak se k rozkladu a závěru komise postaví,“ vysvětluje Hrochová. Podle zákona na to má Válková 60 dnů.

Bývalý ředitel Vězeňské služby se však chce bránit i žalobou, kterou podá v nejbližsí době.

„Žalobu plánujeme podat možná už příští týden, neříkám, že hned v úterý nebo ve středu. Nebudeme v případě nicotnosti čekat na to, jak dopadne rozklad,“ říká advokát Lamka.

Žaloba, kterou bude řešit Krajský soud v Praze, podle něj nebude směřována na konkrétní osobu, ale na dané rozhodnutí.

Teď vede Vězeňskou službu dočasně Pavel Ondrášek, který šéfoval rapotické věznici. Oficiální výběrové řízení na nového ředitele Vězeňské služby už běží, přihlášky můžou kandidáti posílat do příštího pátku.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme