Soud odškodnil ministryni Jourovou za nezákonnou vazbu v kauze Budišov

Ministryně Věra Jourová z hnutí ANO vyhrála spor o odškodnění za nezákonnou vazbu v kauze Budišov. Obvodní soud pro Prahu 2 jí dnes přiznal dva miliony 700 tisíc korun za ušlý zisk. Rozsudek není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně Věra Jourová rozsudek soudu uvítala | Zdroj: ČTK

Ministryně požadovala odškodnění v žalobě, kterou podala na ministerstvo spravedlnosti. Podle Jourové částka odpovídá objemu smluv:

„Myslím si, že takováto pochybení, ať už byla úmyslná, nebo nějakého neprofesionálního výkonu justice, by měla nést následky."

Přehrát

00:00 / 00:00

Žádala jsem pouze ušlý výdělek, řekla Věra Jourová Českému rozhlasu

"Nežádala jsem o nic víc než o to, co jsem prokázala jako ušlý výdělek. Protože mně tím trestním stíháním zcela skončila výdělečná činnost. Byly mi zrušeny smlouvy,“ řekla v reakci na rozsudek Českému rozhlasu Jourová.

Samotná ministryně u soudu nebyla, její advokát Václav Vlk je s rozsudkem spokojený:

„Soud žalobě vyhověl, pečlivě provedl dokazování, přesvědčivě věc zhodnotil. A nemám k tomu co dodat více, než že to je dobré rozhodnutí soudu.“

Vlk si ale chce ještě rozsudek důkladně prostudovat: "Je třeba se podívat na konkrétní vyčíslení náhrady škody, soud to uvedl pouze v procentech."

Kriminalisté Jourovou obvinili v říjnu 2006 za to, že údajně přijala od tehdejšího starosty Budišova Ladislava Péti dvoumilionový úplatek za prosazení dotace z evropských fondů na opravu budišovského zámku. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno s tím, že skutek, pro který byla obviněna, se nestal. Jourová strávila ve vazbě více než měsíc.
Pramen: ČTK

Jourové soud už dříve nepravomocně uznal náhradu více než 3,6 milionu korun za ušlý zisk a výdaje na obhajobu v souvislosti se stíháním v kauze Budišov.

Městský soud ale rozhodnutí zrušil a kauzu obvodnímu soudu vrátil. Původní částka se při současném procesu snížila při dokazovaní zhruba o jeden milion korun.

Pozdní satisfakce

Až bude rozsudek pravomocný, pak se konečná částka odškodnění za nezákonnou i s úrokem z prodlení vyšplhá zřejmě až na 4 miliony korun. Jourová považuje za satisfakci. Vadí jí ale, že se případ táhl pět let:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí soudu i celou kauzu shrnula Jana Čermáková

„Když jsem náhradu škody potřebovala a byla na tom zle, když mi zkrachovalo živobytí, tak jsem tu pomoc neměla."

Část peněz chce Jourová dát svým dětem, které kvůli její vazbě strádaly, a zhruba půl milionu korun věnuje na humanitární účely - konkrétně Sdružení na podporu mentálně postižených organizací v Třebíči jako základ na výstavbu chráněného bydlení.

Zástupce ministerstva spravedlnosti dnes k soudu na vyhlášení rozsudku nedorazil. Ministerstvo zároveň zatím ani neví, jestli se bude odvolávat, vysvětlila mluvčí Kateřina Hrochová:

„Nikdo nepřišel, protože byly už jen závěrečné řeči a ty šly poslat písemně. Jestli se odvoláme, rozhodneme, až dostaneme rozsudek písemně." Mluvčí dodala, že to je zákonný postup, na který má ministerstvo právo.

Zámek Budišov nad Budišovkou (Opavské Slezsko - 41) | Foto: CzechTourism

mkp, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme