Finsko 3:0 Česko

Pulitzerovu cenu dostaly The Guardian a The Washington Post. Díky Snowdenovi

Za odhalení odposlouchávacího programu americké tajné služby NSA pomocí jejího bývalého spolupracovníka Edwarda Snowdena dostaly dnes prestižní Pulitzerovu cenu listy The Guardian a The Washington Post. Oznámila to Kolumbijská univerzita, která ocenění uděluje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Edward Snowden na snímku z října 2013 | Zdroj: ČTK

V příslušných článcích britského a amerického listu se veřejnost dozvěděla, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďovala informace o telefonických hovorech a e-mailech milionů Američanů.

Zprávy vycházely z dokumentů zveřejněných Snowdenem. Později pak vyplulo na povrch, že sledovány byly i miliony cizinců, včetně desítek hlav států a vlád, což zkomplikovalo diplomatické vztahy USA i s jejich spojenci.

Novináři Glenn Greenwald, Ewen MacAskill a Laura Poitrasová z britského deníku The Guardian a Barton Gellman z amerického listu The Washington Post již za tyto materiály dostali žurnalistickou cenu George Polka za rok 2013.

Ceny se udělují i za literaturu a hudbu

Zveřejnění rozsáhlého špionážního programu NSA po teroristických útocích z 11. září 2011 vyvolalo vlnu rozhořčení v americké i světové veřejnosti a vedlo k přípravě změn těchto programů.

Snowden, který nyní žije v ruském exilu, byl ve Spojených státech obviněn ze špionáže a dalších trestných činů a v případě usvědčení mu hrozí až třicetileté vězení.

Pulitzerovy ceny uděluje Kolumbijská univerzita v celkem 21 kategoriích, mimo jiné za investigativní reportáž či mezinárodní zpravodajství, ale také za knihy nebo hudbu.

Pulitzerova cena | Foto: Český rozhlas

ČTK, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme