Ve věži pelhřimovské kaple našli památkáři unikátní dokumenty z let 1883 a 1928

Více než stoleté dokumenty ukrývala věž Kaple svatého Kříže v Pelhřimově. Dělníci nyní při opravách sakrální památky našli schránku s listinami z roku 1883 a 1928. Jde o léta, kdy zedníci památku dostavěli a opravovali. Z dokumentů se dá třeba zjistit, kolik stálo kilo hovězího masa či litr piva nebo jak vypadala pozvánka na ples.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoleté dokumenty ukrývala věž kaple Svatého Kříže v Pelhřimově | Foto: Andrea Kratochvílová

Dělníci v současné době opravují dřevěnou špičku věže Kaple svatého Kříže, které se jinak také říká Kalvárie. Odstrojili střechu a teď budou probíhat tesařské práce. „Dokumenty byly ve schránce přímo na vršku,“ popisuje pelhřimovský památkář Vladimír Staněk.

„My jsme objevili nejen zajímavé věci z roku 1928, kdy probíhala oprava, ale naštěstí tam dali i dokumenty, když se stavěla, z roku 1883,“ upřesňuje památkář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při opravě pelhřimovské kaple svatého kříže dělníci objevili dokumenty z let 1883 a 1928. Byla se tam podívat redaktorka Andrea Bartůňková

Dokumenty byly ve skleněné lahvi, která byla zasunuta v měděném pouzdře. Stočený do ruličky byl třeba pamětní spis.

V pátek dne 24. srpna 1883 dávána tato báň na věž kostela Kalvárie. Zaznamenáváme toto pro budoucnost s tím doložením, že obšírný pamětní spis založen byl do základního kamene 3. května 1883,“ cituje Staněk ze spisu.

„Končí to přehledem cen, jeden kilogram hovězího masa stál 52 krejcarů, litr piva 12 krejcarů,“ dodává.

Mezi pamětními spisy nebo dobovým tiskem našli podle památkáře také záhadný penízek. „Je to drobný penízek s datem 1714 se jménem Jiří Vilém Brandenburg Bayer. Odkud se tam vzal, to je ta záhada.“

Dokumenty upomínající na dobu, kdy se prováděla oprava nebo výstavba sakrálních památek, se podle Vladimíra Staňka běžně do věží dávaly. Sám viděl například schránky z kostelů v Rynárci, Lidmani, v Novém Rychnově nebo Mnichu.

Schránku, kterou nyní našli dělníci v Kapli svatého Kříže, vrátí hned po opravách zpět do věže a připojí další dokumenty ze současnosti pro příští generace.

Stoleté dokumenty ukrývala věž kaple Svatého Kříže v Pelhřimově | Foto: Andrea Kratochvílová

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme