Nový ředitel věznic slibuje méně byrokracie a důslednější práci s odsouzenými

České vězeňství se má v následujících letech výrazně proměnit. Shodně to slibují jak ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO, tak nový šéf Vězeňské služby Pavel Ondrášek. Zaměřit se chce hlavně na vězně, kterým má v brzké době vypršet trest, a mají být tedy propuštění na svobodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Ondrášek

Pavel Ondrášek | Foto: Filip Jandourek

„Po výkonu trestu se spousta odsouzených ocitá venku bez prostředků a bez bydlení. Je potřeba je na tu situaci připravit a zabránit chování, které je přivádí zpátky do věznic,“ říká nový ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách, které čekají české vězeňství s nástupem nového ředitele vězeňské služby, mluvil redaktorka Veronika Neprašová

Vězeňskou službu také čeká výrazné zeštíhlení. Samo generální ředitelství vězeňské správy je totiž podle Pavla Ondráška zbytečně široké. O práci by mohla přijít až pětina lidí.

„Nebude to plošné propouštění. Pokud tam jsou odborníci, kteří chtějí dál pracovat pro vězeňskou službu, tak najdou uplatnění i v rámci věznic,“ dodává ředitel věznic.

Podle návrhu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) by se mohla změnit i praxe, kdy o typu věznice pro odsouzeného rozhoduje už soudce při vynesení rozsudku.

„V původní reformě rozhodoval ředitel věznice. Nic proti nim, ale myslím si, že přeci jen je lepší komise,“ uvádí ministryně Válková.

Pavel Ondrášek se narodil v Brně, vystudoval obor etopedie (výchova a vzdělání dětí a dospělých s poruchou chování). Od roku 1992 pracuje ve vězeňské službě, od roku 2005 vedl Věznici Všehrdy a od roku 2007 řídil odbor vězeňské a justiční stráže Generálního ředitelství VS ČR. Od roku 2008 vedl věznici Liberec, od roku 2009 věznici Rapotice.
Zdroj: Vězeňská služba ČR

V praxi by tak v každé věznici byla jednotlivá oddělení s různě přísným dohledem a o tom, do kterého z nich se vězeň dostane, by se rozhodovalo při jeho nástupu.

Podle nového šéfa Vězeňské služby ale takový systém už vlastně funguje. „Sice rozhoduje soud, ale na základě hodnocení ředitele věznice. Soud následně rozhoduje o přeložení do mírnějšího typu věznice. Ale to je podle mě zbytečná administrativa,“ upřesňuje Ondrášek.

Novým policejním prezidentem je Tomáš Tuhý

Číst článek

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme