Rusko poslalo vojáky k hranicím preventivně kvůli dění na Ukrajině, tvrdí Kreml

Rusko přiznalo, že přesunulo k hranicím s Ukrajinou jednotky i vojenskou techniku. Potvrdil to mluvčí Kremlu Dmitrij Pěskov. Vyžádala si to prý nestabilní a stále se zhoršující bezpečnostní situace na Ukrajině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté demonstrují u Leninovy sochy v centru východoukrajinského Slavjansku | Zdroj: ČTK

U hranic je podle NATO asi 40 tisíc příslušníků ruských vojsk. Dosud Moskva tvrdila, že provádí jen běžné cvičení.

„Máme v oblasti u ukrajinských hranic své jednotky. Některé tam jsou trvale, jiné byly povolány jako posila kvůli tomu, co se děje na Ukrajině,“ řekl Pěskov televizní stanici Rossija 1.

„Ukrajina je stát, ve kterém právě došlo k vojenskému převratu, takže každá země by přijala určitá preventivní opatření, aby zajistila svou bezpečnost,“ vysvětlil.

Putinův mluvčí upozornil, že Rusko je suverénní stát, a může tedy přesouvat vojáky po svém území bez jakýchkoliv omezení. Jako „naprosto nepravdivá“ ale odmítl tvrzení, že ruská armáda zasahuje i přímo do dění na Ukrajině.

Průzkum: Separatisté nemají velkou podporu

Ve východoukrajinském Slavjansku dnes proruští ozbrojenci ostřelovali vrtulník. Podle médií také napadali místní romskou komunitu a ukrajinsky mluvící občany. Nejnovější průzkumy veřejného mínění ovšem ukázaly, že separatisté na východě země nemají výraznější podporu.

Myšlenku federalizace Ukrajiny podporuje čtvrtina dotázaných. Pro unitární, ale decentralizovaný stát se vyslovilo 45 procent respondentů. 70 procent obyvatel jihovýchodu země pak nepovažuje Viktora Janukovyče za legitimní hlavu státu.

Ukrajina prakticky uzavřela hranice s Ruskem. Do země smějí jen ženy a rodiny s dětmi

Číst článek

Sesazený prezident se podle některých zdrojů chystal na Velikonoce přijet do Doněcku. Ukrajinská prokuratura už proti němu zahájila stíhání v šesti případech, počínaje rozkazem ke střelbě do demonstrantů přes korupci kolosálních rozměrů až po zneužití pravomocí veřejného činitele.

Vojenská situace na Ukrajině - ilustrační mapka oblasti | Foto: ČTK

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme