Pytláci na Českolipsku už nerybaří pro zisk. Úlovky končí na jejich talíři

Ztráty způsobené pytláky na rybnících v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku jsou za poslední rok menší. Ubývá totiž těch, kteří chytají ryby kvůli zisku. Dnes loví především proto, aby si sami přilepšili. Není to nic neobvyklého a podle rybářů to tak už nějakou dobu funguje. Českolipsko patří v Libereckém kraji k regionům s dlouhodobě nejvyšší mírou nezaměstnanosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výlov rybníka Velké Dářko na Žďársku | Foto: Hana Mikulincová

Časně ráno z deseti rybníků v Ralsku na Českolipsku stoupá mlha. Je to romantika, ale i tady se setkávají s pytláky.

„Každoročně. Je to takový nešvar, který se neustále rozšiřuje na našich rybnících, a marně s ním bojujeme. Většina pytláků nám bohužel uteče, ale každoročně jich několik chytíme a předáme policii,“ říká Jan Kocourek, technik Vojenských lesů a statků (VLS), který má rybníky na starosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolem rybníků v Ralsku na Českolipsku hledal pytláky Tomáš Mařas

Místa, odkud pytláci loví, jsou méně přístupná a nejsou vidět od příjezdových komunikací. Nejčastěji používaná místa prozrazují vyšlapané chodníčky a rákosí.

„S organizovanými skupinami jsme se dosud téměř nesetkali, zcela výjimečně,“ dodává Kocourek.

Během ranního chození kolem rybníků tam žádný pytlák nebyl. Podle Jana Kocourka loví nelegálně ryby hlavně pro svou potřebu.

„To je většina našich pytláků. Je to s ohledem na charakter naší oblasti - vysoká nezaměstnanost. Lidé si tímto pytláctvím pomáhají, obstarávají si nějaké jídlo ve formě ryb. Pokud na chovném rybníce potkáme pytláka, tak je to pytlák, který to dělá pro maso.“

Bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko | Foto: Tomáš Mařas

Škody na chovných rybnících jdou do desítek tisíc ročně. I pytláci mají pracovní dobu.

„Mají ji přesně opačně, než my. Pokud jsme v práci, oni nepytlačí. Pytláci na chovných rybnících jsou vpodvečer a večer. Sportovní pytláci převážně o víkendech, hlavně v pátek odpoledne. To je nejrizikovější den,“ potvrzuje Kocourek.

VLS kontrolují rybníky společně s policii dvakrát až třikrát měsíčně.

Simona Bartošová, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme