Jihokorejská policie zatkla kapitána potopeného trajektu, loď opustil mezi prvními

Jihokorejské úřady potvrdily, že kapitán potopeného trajektu nebyl v době neštěstí u kormidla lodi. Policie kapitána už také zatkla a obvinila z toho, že loď mezi prvními opustil. Záchranáři zatím našli 28 mrtvých. Vyšetřovatelé se mezi tím snaží zjistit, proč se vlastně loď potopila. Do vraku se dnes poprvé dostali potápěči a podle aktuálních zpráv jsou už blízko obytných kajut, kde by mohli být přeživší lidé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští záchranáři pokračují v pátrání po pasažérech potopeného trajektu. Nevzdávají naději, že uvnitř lodi je ještě někdo živí | Zdroj: Reuters

Policie vyslechla řadu svědectví, která jsou často protichůdná. Jisté ale je, že kapitán v době nehody u kormidla nebyl. „Situace byla taková, že kapitán nechal u kormidla třetího důstojníka. To znamená, že v době nehody možná vůbec nebyl u řízení lodi,“ řekl šéf jihokorejských vyšetřovatelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O probíhajícím vyšetřování neštěstí i záchranné akci informovala přímo z jihokorejského města Mokpo zpravodajka Kateřina Procházková

Po tom, co se loď začala naklánět, se prý měl kapitán na můstek zase vrátit. Nejspíše ale brzy na to potápějící se loď zcela opustil. Tím porušil jihokorejské námořní zákony. Policie už proto kapitána zatkla.

Proč se loď převrátila, je zatím stále záhada. Pasažéři slyšeli před nakloněním lodi velmi hlasitou ránu. Trajekt tedy mohl do něčeho narazit. Podle záchranářů ale není blízko hladiny žádná skála, která by mohla trup lodi prorazit.

Záchranáři zatím našli 26 obětí potopeného trajektu, pohřešují stovky lidí

Číst článek

Vyšetřovatelé pracují i s jinou verzí. Trajekt vezl v podpalubí těžký náklad, jako například auta. Ta mohla být špatně upevněna. Podle policie dal třetí důstojník, který v té době loď řídil, těsně před nehodou pokyn ostře změnit kurz lodi. Přitom se mohla těžká auta sesunout na stranu. Loď se tak mohla převážit a nabrat vodu.

Stále také pokračují pokusy o vyproštění lidí, kteří jsou stále uvnitř trajektu. Záchranáři pořád doufají, že najdou některého z 270 pohřešovaných pasažérů živého. Vyprošťování jde ale velmi těžko.

Potápěči se snaží dostat k obytným kajutám

Záchranářům už se podařilo dostat dovnitř lodi. Do čtvrtého podlaží teď natahují lana, aby se jich mohli držet při plazení uvnitř lodi. Uvnitř trajektu ale zatím nikoho nenašli. Ze čtvrtého podlaží chtějí pátrání rozšířit i do dalších pater.

Podle aktuálních zpráv jsou potápěči už blízko obytných kajut, kde by mohli být přeživší lidé. Záchranáři také pumpují do vraku vzduch.

Zástupce ředitele školy, z níž jsou studenti z potopeného trajektu, se oběsil

Číst článek

Situaci navíc komplikuje počasí. Na moři jsou až čtyřmetrové vlny a pod hladinou je zase špatná viditelnost. Na místo také dorazil vodní jeřáb a další jsou na cestě. Vytažení lodi nad hladinu ale může zabrat týdny.

Jihokorejská média o události informují 24 hodin denně. Jde o národní tragédii, kterou prožívá celá země velmi slině. Lidé také vytvořili speciální web, na kterém se snaží povzbudit pozůstalé i blízké pohřešovaných.

Jihokorejští záchranáři pokračují v pátrání po pasažérech potopeného trajektu. Nevzdávají naději, že uvnitř lodi je ještě někdo živí | Foto: Reuters

Potopení jihokorejského trajektu | Foto: ČTK

mkp, kap, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme