Vláda vymýšlí, jak zprůhlednit financování českého zdravotnictví

Sobotkův kabinet si chce vyjasnit, kam mizí peníze z českého zdravotnictví. Konkrétní kroky probere vláda na svém dopoledním jednání. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhuje například zveřejňování cen, za které nakupují nemocnice řízené státem léky a potřebný materiál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberecká nemocnice nakoupila přístroje za 21,7 milionu korun pro léčení cévních mozkových příhod i nádorových onemocnění | Foto: ČTK

„Předpokládáme i snížení nákladů pojišťoven co se týká jejich provozních fondů. Chceme navrhnout zákon, který sníží i povinné ukládání financí na rezervní fond pojišťoven,“ dodal.

Ministři se už dříve dohodli, že nemocnicím vykompenzují zrušené hospitalizační poplatky dvěma miliardami korun. Polovina půjde z rozpočtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Šéf resortu financí Andrej Babiš z hnutí ANO za to chce znát konkrétní návrhy, jak stát pohlídá, kdo komu a za co ve zdravotnictví platí. Příliš ale nevěří, že se to podaří.

„Teď zpětně lituji, že jsem o to zdravotnictví neusiloval, protože si myslím, že pan Němeček má nějakou historii a zatím to nevypadá, že by to chtěl skutečně rozkrývat,“ uvedl.

Lenka Jansová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme