Slavii čeká boj o záchranu, naposledy sestoupila v roce 1963

V českém fotbale se schyluje k historické chvíli. Slavia Praha a Baník Ostrava jsou kluby, které jako jediné hrají nejvyšší soutěž v zemi nepřetržitě od šedesátých let minulého století. Poslední sestup potkal Baník v roce 1966, Slavii v roce 1963.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání 3. kola první fotbalové ligy Slavia Praha - Sigma Olomouc 5. srpna v Praze. Hráči Olomouce se radují z vítězství. | Zdroj: ČTK

Právě tyto tradiční prvoligové týmy jsou ale před posledními pěti koly pod čarou ponoru, tedy na sestupových pozicích. Ale zatímco Baník už v záchranářských problémech za poslední roky umí chodit, slávisté se v situaci opravdu kritické ocitají až teď.

„Hráči byli velmi zklamaní, že zase prohráli, ale já jsem jim řekl, ať porovnají svůj výkon s tím předchozím proti Spartě. V tomhle ohledu bylo jasně patrné výrazné zlepšení. Zasloužili jsme si jednoznačně vyhrát a to mi dodává jistotu, že závěr sezony zvládneme,“ hlásá nizozemský lodivod Alex Pastoor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nepříjemný problém tradičních klubů upozorňuje Jan Kaliba

„Čeká nás pět zápasů, které pro nás budou, jako bychom hráli pětkrát finále. A pokud je odehrajeme podobně jako utkání s Plzní, můžeme počítat s tím, že přijdou i výsledky.“ Podle výsledků je Pastoor zatím hodně neúspěšný kouč.

Teď hledá, k čemu by se mohl upnout před pěti zápasy, které rozhodnou o bytí, či nebytí Slavie v nejvyšší soutěži. Tu naposledy opustila v roce 1963, od té doby se nejstaršímu českému klubu nic takového nepřihodilo a co teď může být horší než tahle vyhlídka, slávisté na rozdíl od svých soupeřů, kteří jsou na tom v tabulce podobně, nejsou zvyklí hrát pod tlakem hrozby, že se propadnou do druhé ligy.

„Těžko říct, jestli to může být nevýhoda. Tam je to spíše o hráčích, jak se s tím srovnají. Každý k tomu má přistoupit, jak k tomu přistoupit má. To tam rozhoduje,“ dumá obránce Michal Smejkal nad tím, jestli může Slavii ublížit nezkušenost s bojem o záchranu.

I přes ne zrovna blyštivé poslední sezony není Slavia zvyklá přizpůsobit se zápasům, ve kterých jde fotbalová krása stranou a víc než cokoli jiného často rozhoduje spíš zarputilost, na což mužstvo, do kterého se Smejkal začlenil v zimě coby host z Mladé Boleslavi, není úplně stavěné.

Soupeři Slavii nepomohou

„Když jsem viděl tým, jací tu jsou hráči… Kvalita tu je veliká, ale v téhle situaci tu pohoda není. Navíc teď zranění, ta se na tom podepsala. Tak to je.“ Tyto Smejkalovy věty se dají přeložit třeba takto: Je to tak, že v posledních pěti zápasech bude Slavia hrát o záchranu, a to s výjimkou Slovácka výhradně proti týmům, které jsou sestupem také vážně ohrožené.

Pražané nastoupí doma proti Příbrami, v posledním kole mohou hrát nepříjemný zápas o všechno v Ostravě s Baníkem, jedou i do Brna a tahle série utkání, ve kterých to bude kdo s koho, začne v neděli dvě tramvajové zastávky od Edenu. Na stadionu vršovických sousedů Bohemians.

„Víme, jak Bohemka hraje, známe to prostředí. Věřím, že si s tím poradíme. To nebude o fotbalové kráse, bude to o tom, kdo bude chtít více vyhrát, a my do toho musíme dát srdíčko.“ I tímhle orgánem je někdy třeba hrát fotbal a teď si to v praxi ověří slávisté.

Jan Kaliba, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme