Jsme Slované. Máme blíž k Rusku než k EU, zní doněckými ulicemi

Rusko a Spojené státy se vzájemně obviňují z podněcování nepokojů na Ukrajině. Západ kritizuje ruskou podporu proruským separatistům na jihovýchodě země. Moskva naproti tomu považuje za nepřípustné nasazení ukrajinské armády proti tamním vzbouřencům. Prozatímní prezident Oleksandr Turčynov vyhlásil obnovení protiteroristické operace. Informace o jejím průběhu jsou ale sporé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant s ruskou vlajkou v Doněcku před sochou V. I. Lenina | Foto: ČTK/AP, Sergei Grits

Před sídlem takzvané Doněcké republiky stojí asi padesát lidí. Panuje relativní klid. „Jsem pro Ruskou federaci, jsme Slované a máme blíže k Rusku než k NATO a Evropské unii,“ svěřuje se pětašedesátiletý Vasilij.

U stánků, kde stoupenci přičlenění k Ruské federaci pořádají sbírku pro své soukmenovce, stojí čtyřicetiletý Igor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nálady v neklidném Doněcku v sousedství Ruska zaznamenal reportér Alexander Tolčinský

„Musí být federalizace. Já jsem tam mezi Banderovci na západní Ukrajině žil. Ale pak jsem šel sloužit do Moskvy. A tam se přesvědčil, že Rusové mají otevřenou duši a rozum,“ říká.

Současnou vládu a všechny, kdo svrhli prezidenta Viktora Janukovyče, považuje za nelegitimní.

„Všechno začalo už s Juščenkem, kterého do čela vynesla Oranžová revoluce. Chyby dělali i ti předtím a po něm. Ale to, co dělají ti z Majdanu, je nepřípustné. Rusko nás v tom nenechá,“ uzavírá Igor.

Alexander Tolčinský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme