Ve středních Čechách je málo dětských pohotovostí. Prý chybí pediatři i peníze

Středočeský kraj se dlouhodobě potýká s nedostatkem dětských pohotovostí. V tuto chvíli jich je v kraji osm. Jsou ve všech pěti krajských nemocnicích a pak ve Slaném na Kladensku, v Rakovníku a Nymburce. Podle vedení kraje je problém nejen v nedostatku lékařů, kterých do ideálního počtu chybí ve všech oborech 30 procent, ale také financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblastní nemocnice Příbram | Foto: Oblastní nemocnice Příbram

„Syn byl hodně nemocný koncem loňského roku, takže jsme na pohotovosti byli docela pravidelnými návštěvníky,“ říká Radka Kočová z Praskoles na Berounsku.

V nedaleké hořovické nemocnici sice klasická dětská pohotovost není, ale non stop funguje příjmová ambulance pro děti. Bez ní si to matka malého syna neumí představit.

„Protože když musíme na pohotovost někam do vzdálenějších míst, tak to jednak může být pro dítě komplikace, a člověk se také v pražských nemocnicích třeba tolik nevyzná,“ podotýká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatek dětských pohotovostí ve Středočeském kraji se zajímala Alena Rokosová

V nejlidnatějším Středočeském kraji je klasických dětských pohotovostí osm. „S nemocnicemi, kde dětské oddělení mají, máme domluvené, že v případě nějakého akutního onemocnění oni sami ty děti ošetří, jinak nám vypomáhá záchranná služba,“ vysvětluje radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová z KSČM, jak to kraj řeší.

Třeba v oblasti Mělnicka nebo Prahy-východ dětská pohotovost není. Nejbližší nemocnicí je pro zdejší obyvatele pražská Bulovka - 30 procent pacientů ošetřených na pohotovosti jsou Středočeši.

I proto chce nemocnice od kraje milionový příspěvek. Vytíženost dětských pohotovostí v kraji potvrzuje třeba i primář dětského oddělení příbramské nemocnice Pavel Marček.

„Myslím si, že 300 až 600 vyšetření za měsíc je poměrně slušný počet. Rodiče s dětmi nejčastěji řeší různé horečnaté stavy, kašle, respirační onemocnění.“

Podle něj dětskou pohotovost hodně využívají sociálně slabší rodiny, pro které je praktický lékař v klasických ordinačních hodinách těžko dostupný.

Vyšetření u lékaře (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

A také se prý ukazuje, že dnešní matky mají i díky větší informovanosti větší strach z vážných onemocnění svých dětí než třeba před 20 lety.

Primář Pavel Marček dodává, že největší nápor zažívá dětská pohotovost vždy v létě, kdy se do oblasti vydávají rekreanti.

„Jak se bude kádr praktických lékařů pro děti a dorost dále zužovat, pacientů, kteří neuspějí ve svobodné volbě praktického lékaře, bude přibývat. Podle mě tak budou pohotovosti využívat stále více.“

I když je počet dětí, u kterých zasahuje středočeská záchranka, v porovnání s dospělými minimální, nedostatek pohotovostí má na počet výjezdů mimo jiné také vliv.

Záchranka proto rodičům doporučuje využívat také call centrum na lince 800 888 155. Dispečerka jim totiž poradí, kam se mohou obrátit, případně jak nemocnému dítěti pomoci doma.

Simona Bartošová, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme