Dokument Sametoví teroristé nabízí originální pohled na téma třetího odboje

Stano, Fero a Vladimír. Tři muži, kteří v 80. letech podnikali ozbrojený odpor proti komunistickému režimu. I když nikoho nezranili ani nezabili, normalizační soudy je označily za teroristy a odsoudily k tvrdým trestům. Slovenští režiséři Peter Kerekes, Pavol Pekarčík a Ivan Ostrochovský o nich natočili dokument, ve kterém nabízejí originální, odlehčený pohled na jejich osudy. Mísí při tom realitu s fikcí a skutečnost s inscenací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z dokumentárního filmu Sametoví teroristé | Foto: Česká televize

„Chtěli jsme dokázat redaktorům Rádia Svobodná Evropa, kteří tvrdí, že jsme zbabělý národ, že tu existuje skupina, která je ochotná rozhodnout a postavit se na odpor proti režimu,“ říká ve filmu Sametoví teroristé jeden z jeho protagonistů.

František Bednár za normalizace připravoval atentát na Gustava Husáka a doufal v rozpoutání protikomunistické revoluce s pomocí CIA.

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Sametoví teroristé informovala redaktorka Markéta Kaňková

I další z filmových hrdinů – Vladimír Hučín – bojoval proti komunismu se zbraní v ruce. Připravoval bombový útok na agenta státní bezpečnosti a výbušninami odpaloval socialistické vitríny.

Stejně jako František byl však zatčen a na několik let poslán do vězení za terorismus. Proč vstoupil do odboje a co ho vedlo k užívání zbraní?

„To bylo 50. výročí založení KSČ a já jsem tam přišel, měl jsem dlouhé vlasy a tričko s nápisem skupiny Led Zeppelin. Oni se na mě vrhli, ztřískali mě, vyrazili mi zuby. Já jsem byl ještě navíc odsouzen. Tam ze mě vyrobili toho třídního nepřítele,“ popisuje.

Tvůrci filmu postavili Hučína do zvláštní role. Nepřidělili mu roli hrdiny, ale trenéra a učitele, který praktiky odboje předává mladé dívce Ivě.

„Ta se dostala do situace, kdy chtěla skutečně získat nějaké znalosti a praktiky, aby se mohla bránit. Ona se dostala do střetu s nějakými neonacisty a já ji seznamuji s praktikami, které jsem prováděl vůči komunistům v rámci třetího odboje,“ vysvětluje Hučín.

Festivaloví diváci ocenili černý humor

S netradičním pohledem na téma odboje přišli tři slovenští režiséři – Peter Kerekes, Pavol Pekarčík a Ivan Ostrochovský. Společně vytvořili formálně přitažlivý film, který aktéry ukazuje ve světle ironie a nadsázky.

Více než minulost hrdinů je zajímá jejich současnost včetně hledání životních partnerek a zakoušení milostných zklamání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Sametoví teroristé mluvil na Radiožurnálu režisér Peter Kerekes

„Myslím, že je to zajímavé tím, že je tam opravdu historická linka. Člověk se dozví o protikomunistickém odboji, o režimu a atmosféře 70. a 80. let. Zároveň je tam linka lásky. Partnerky našich teroristů sehrávají velmi důležitou úlohu. Třetí linka je propojení se současností,“ nastiňuje Kerekes.

I když Sametoví teroristé zpracovávají vážné téma, jejich charakteristickým rysem je černý humor. A právě ten už na mnoha festivalech oslovil laické i odborné publikum.

Snímek už posbíral řadu ocenění na významných filmových festivalech. Z Berlinale si za něj tvůrci odnesli Cenu diváků, z Karlových Varů potom Cenu evropských kritiků. Dnes tento slovensko-český film vstupuje do tuzemských kin.

Markéta Kaňková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme