Merkelová v Řecku ocenila reformy a slíbila podporu. V ulicích se přesto protestovalo

Řecké reformy se vyplácejí, země má však stále před sebou dlouhou cestu k nápravě ekonomiky. Při návštěvě Atén to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Dodala, že Němci budou Řecko na této cestě nadále podporovat. V souvislosti s návštěvou německé kancléřky se očekávaly i protesty lidí, ty však byly byly – alespoň ve srovnání s těmi minulými – jen slabé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a řecký premiér Antonis Samaras při návštěvě německé političky v Aténách | Foto: Reuters

Německá kancléřka pochválila řeckého premiéra za plnění reformního programu a podtrhla, že ekonomická stabilita zvyšuje i tu politickou.

Podle spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soni Dorňákové Stamu se očekávání řecké vlády spojené s návštěvou kancléřky naplnila. To se týká ekonomických vyhlídek země do budoucna, ale i politického souboje, v němž konzervativci před volbami do Evropského parlamentu soupeří především s opoziční levicí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Angely Merkelové v Řecku přiblížila tamní spolupracovnice ČRo Soňa Dorňáková Stamu

„Řecká vláda doufala, že německá kancléřka ji přinejmenším podpoří před volbami do europarlamentu, ale nakonec dostala mnohem víc. Německá kancléřka nejenže oznámila vytvoření řecko-německé investiční banky, ale řekla, že znovu začne debata o dalším snížení řeckého dluhu,“ popsala Dorňáková.

Merkelová přijela do Atén jen den po úspěšném návratu Řecka na dluhopisové trhy. Zájem o dluhopisy byl obrovský, poptávka údajně osmkrát překročila nabídku.

Řekové teď doufají, že s důvěrou ve finanční trhy přijdou i větší investice a s nimi snižování nezaměstnanosti, která se v zemi v současnosti pohybuje kolem 27 procent.

Merkelová dnes také vyzvala Němce, aby do Řecka přijeli na dovolenou. Podle Soni Dorňákové Stamu se však i bez toho letos očekává v Řecku výrazný nárůst turistů ze zahraničí.

„Bude to také tím, že se zlepšily podmínky turismu a že se snížily ceny. Vypadá to tak, že letos bude velmi dobrý rok pro turistický ruch v Řecku,“ řekla.

V souvislosti s návštěvou Merkelové dnes bylo v ulicích Atén vidět také policejní hlídky.

Masivní tisícové protesty z doby před dvěma lety, kdy se lidem nelíbilo, že Německo za pomoc Řecku požaduje tvrdá úsporná opatření, se však neopakovaly. Demonstranti se počítali na stovky.

Řecko, Atény. Demonstrace namířená proti německé kancléřce Angele Merkelové v den její návštěvy v Aténách | Foto: Reuters

ČTK, Veronika Sedláčková, Soňa Dorňáková Stamu, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme