Do Česka se vrátí zima i se sněžením. Ovocnáři mají starosti

V příštích dnech se prudce ochladí. Do České republiky dorazila studená fronta – na některých místech klesne teplota k nule, ve vyšších polohách bude dokonce sněžit. Výrazného ochlazení se bojí zejména pěstitelé ovocných stromů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Déšť, prší, deštivé počasí (ilustračni foto) | Foto: Filip Jandourek

Studená fronta je doprovázena přeháňkami nebo občasným deštěm. Ten od vyšších poloh přechází v déšť se sněhem nebo ve sněžení.

„Ve studeném vzduchu, který k nám bude proudit od severozápadu, se budou tvořit přeháňky, které budou večer v polohách nad 500 metrů – během noci nad 300 metrů – většinou sněhové. Na severu a severovýchodě území na horách očekáváme i trvalejší sněžení, při kterém dnes v noci místy napadne až 30 centimetrů a během úterý a v noci z úterý na středu dalších deset centimetrů nového sněhu,“ přibližuje Jaroslav Rosa z Českého hydrometeorologického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předpověď počasí přinesl Jaroslav Rosa z Českého hydrometeorologického ústavu

Pozor by podle něj měli dát zejména řidiči, kteří už přezuli na letní pneumatiky: „Nová sněhová pokrývka, která se bude v polohách nad 300 metrů místy držet i na vozovkách, zejména na severu a severovýchodě území, bude zhoršovat jejich sjízdnost a není vyloučeno, že místy se bude vytvářet náledí.“

Teploty by dnes měly podle meteorologů klesnout na 8 až 12 stupňů Celsia, v úterý pak na 6 až 10 stupňů. V průběhu čtvrtku a pátku se ale čeká oteplování a sníh bude tát. Páteční teploty by se měly přes den vyšplhat na 12 až 16 stupňů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stromy jsou ohrožené mrazem, upozornil předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík

Ve čtvrtek a pátek bude podle předpovědí jasno a polojasno, v průběhu pátku se ale počasí opět zhorší a v sobotu by se měli lidé připravit na déšť.

Přízemní mrazíky by se mohly nepříznivě dotknout mnoha ovocných stromů a keřů. „Letošní rok je velmi uspíšený a řada ovocných stromů je v květu, řada jich už odkvetla, takže riziko na avizované mrazy ve středu a ve čtvrtek je poměrně vysoké,“ upozorňuje předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.

Kvůli mírné zimě je podle odborníků stav letošní vegetace uspíšen minimálně o tři týdny. Stromy se tedy někde chovají tak, jako by byl už začátek května.

Pěstitelé ale mohou stromy před poškozením mrazem bránit jen velmi obtížně. „Na menších plochách je možné využít třeba zapalování slámy nebo svící. Někteří pěstitelé spolupracují s těmi, kteří mají vrtulníky. Létají nad sady a používají je k promíchání vzduchu,“ vysvětluje Ludvík.

Veronika Neprašová, krw, Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme