Ukrajina může vyvážet své zboží do EU bez cel, ročně ušetří až půl miliardy eur

Ukrajina může ode dneška vyvážet své zboží do Evropské unie bez cel. Úlevy platí pro veškeré zboží. Ukrajinci díky tomu ročně ušetří až 500 milionů eur, tedy přes 13 miliard korun. Osmadvacítka chce odstraněním cel podpořit ukrajinskou ekonomiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky euro | Foto: European Commission Audiovisual service

Evropští podnikatelé se ale konkurence levného ukrajinského zboží bát nemusí. Evropská unie totiž na dovoz těch nejcitlivějších, například zemědělských produktů stanovila kvóty.

„Členské státy se k tomu jednoznačně postavily čelem s tím, že to jsou dopady, které evropské zemědělství je schopné vstřebat,“ vysvětlil český velvyslanec při Unii Martin Povejšil.

Na snížení cel se tak nejvíce těší třeba ukrajinští výrobci bonbonů a cukrovinek. Pro ty byl evropský trh kvůli vysokým clům, které dosahovaly až 40 procent, téměř uzavřený.

Jednostranné výhody pro Ukrajinu mají platit ale pouze do listopadu, poté budou moci na Ukrajinu bez cel dovážet i firmy ze zemí Unie.

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme