Palestinská hnutí Fatah a Hamás se údajně dohodla na vytvoření vlády národní jednoty

Palestina by po osmi letech mohla mít vládu národní jednoty. Podle izraelských médií se na jejím vytvoření v Gaze dohodli zástupci znepřátelených hnutí Fatah a Hamás. Kabinet s účastí obou stran by měl vzniknout do pěti týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský prezident Mahmúd Abbás | Foto: Tara Todras-Whitehill | Zdroj: ČTK

Podle zprávy, kterou zmiňuje deník Jerusalem Post, se na tom měli dohodnout zástupce Fatahu Azzám Ahmad a vůdci Hamásu, včetně premiéra Ismaíla Haníji.

List tvrdí, že se domluvili už včera a během dnešního jednání doladí detaily.

Palestina je rozdělena na radikálním Hamásem ovládané pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu, který má pod kontrolou umírněný Fatah. Dlouhotrvající napětí mezi frakcemi v roce 2007 přerostlo v otevřený boj, když ozbrojenci Hamásu vyhnali členy Fatahu z pásma Gazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dohodě Hamásu a Fatahu mluvil ve vysílání Radiožurnálu redaktor Zdeněk Novák

Zda může dohoda znamenat průlom, zatím nelze předpovídat. Obě strany se v minulosti dohodly už několikrát, naposledy se usmíření pokusil zprostředkovat Egypt. Nakonec se ale vždy objevil nějaký problém, který převedení dohody do praxe zablokoval.

Nepřátelství mezi oběma palestinskými stranami má poměrně hluboké ideologické kořeny, i když zdaleka nejviditelnější je rozpor ve vztahu k Izraeli. Islamistický Hamás ho neuznává, zatímco spíš národně orientovaný Fatah s ním vyjednává.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi naznačil, že si jeho Fatah bude muset vybrat, koho chce jako partnera. Buď jím bude Izrael, nebo hnutí Hamás.

Snaha o obnovení palestinské jednoty totiž přichází v době krachujících izraelsko-palestinských mírových jednání, která v posledních týdnech uvízla na mrtvém bodě. Z neúspěchu se přitom vzájemně obviňují jak Izrael, tak vyjednavači kolem prezidenta Abbáse.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme