Šanci dostat se do europarlamentu mají jen asi čtyři Češky, tvrdí analýza

Ženy v Česku netvoří ani třetinu kandidátů do Evropského parlamentu a často se navíc ocitají na těžko volitelných místech. Podle předvolebních průzkumů se tedy podíl tuzemských europoslankyň pravděpodobně nezvýší - šance mají zhruba čtyři z nich. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnilo Fórum 50 procent. Česko patří k zemím s nejnižším zastoupením žen v europarlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament - tlumočníci | Foto: europa.eu

Průměr je zhruba 36 procent. Česko je ve srovnání s ostatními členskými státy unie třetí od konce.

„Nižší zastoupení europoslankyň než my má v současnosti jen Polsko a Lucembursko,“ říká ředitelka organizace Fórum 50 procent Jana Smiggels Kavková.

Častým argumentem politických stran, proč se na volitelných místech kandidátek častěji neocitají ženy, je údajný nedostatek žen vhodných na tyto pozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zastoupení českých žen na kandidátkách do eurovoleb mluvila ředitelka organizace Fórum 50 procent a předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková

Podle Smiggels Kavkové je to ale výmluva a pravým důvodem je zkrátka tradiční neochota ženy na volitelná místa jmenovat.

„Mezi stranami, které kandidují, se našla řada subjektů, které sestavily zipové kandidátní listiny, což znamená, že se na kandidátkách rovnoměrně střídají muži a ženy. Celkem osm stran nominovalo ženy i do čela kandidátek,“ poznamenává Smiggels Kavková.

Častý je i názor, že politika je „špinavá“, ženy tudíž neláká a navíc je to doména mužů. Smiggels Kavková si ale myslí, že současná politika neláká nikoho, protože její obraz je celkově negativní, a to prý platí i na evropské úrovni.

„Ženy, byť často deklarují, že je třeba politika tolik nezajímá, tak když se potom bavíte už o konkrétních politických tématech, zjistíte, že to tak není,“ upozorňuje.

Vše o volbách do Evropského parlamentu najdete zde

Číst článek

Dodává, že v politických stranách na úrovni základních organizací mají ženy poměrně vysoké zastoupení.

Fórum 50 procent vyzývá voliče, aby dali své preferenční hlasy právě ženám. Podle Smiggels Kavkové je totiž na kandidátkách spousta kompetentních žen s velmi dobrou znalostí evropských institucí. „Rozhodně je z čeho vybírat,“ uzavírá.

Evropský parlament | Foto: Michal Jindra

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme