Snížení DPH má zlevnit léky i pleny, bude záležet na konkrétních případech

Vláda slibuje nižší sazbu DPH na léky, knihy, dětské pleny a výživu. Od začátku příštího roku by měla klesnout z patnácti na deset procent. Několik stokorun by tak ušetřili hlavně senioři a rodiny s dětmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tablety, léky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Starší lidé za léky ročně utrácí průměrně 3800 korun. Od příštího roku by tak díky desetiprocentní DPH mohli ušetřit. „Při této úrovni by senior ušetřil zhruba 400 korun ročně,“ odhaduje ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungerman.

Aspoň jeden lék užívá pravidelně už každý druhý Čech. V lékárně člověk za rok nechá v průměru víc než 1700 korun. Snížení sazby DPH se proto dotkne všech věkových skupin, nejvíc ale seniorů. Po dovršení sedmdesáti let totiž bere léky skoro každý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánované snížení DPH se zajímala Zuzana Švejdová

Může ale záležet i na věku seniorů. „Mladí senioři, kteří právě odešli do důchodu, ještě nevydávají za léky tak velké procento svých příjmů ve srovnání s těmi staršími, ušetřená částka se tak může pohybovat od desetikorun po stokoruny,“ upozorňuje analytička Markéta Šichtařová.

Až 3300 korun za rok by mohly díky snížení sazby ušetřit rodiny s jedním dítětem. Za plenky a dětskou výživu zaplatí rodiče přibližně 2750 korun měsíčně. Podle ekonomů ale není vůbec jisté, jestli se snížení daně projeví u cen všech položek v plné výši.

Nižší DPH u plen musí schválit Evropská komise

„U léků nebo dětských plen nemusí dojít k promítnutí nižší daně do ceny. Lidé budou vyhledávat výrobky, které více zlevní a budou preferovat výrobce, kteří budou levnější,“ očekává ekonom David Marek z Patria Finance.

O snížení DPH na dětské pleny ale bude muset vláda ještě jednat s Evropskou komisí.

Současná DPH v Česku
základní sazba: 21 %
snížená sazba: 15 % (potraviny, léky a zdravotnické pomůcky, knihy, noviny a časopisy + služby: vodné, stočné, MHD, ubytovací služby, vstupné na kulturní akce a některé stavební práce)

Menší obnos z peněženky by lidé mohli vydat i u nákupu knih. Jen v roce 2012 nakoupili čeští čtenáři knihy za víc než osm miliard korun, a to je o miliardu víc než v roce předchozím. Každý člověk nechá v knihkupectví průměrně skoro 450 korun ročně. Díky snížení sazby lidé ušetří pár desítek korun.

„Moc nevěřím, že by snížení DPH přineslo viditelné snížení cen pro spotřebitele. Ceny se mohou snížit u léků, kde jejich vývoj reguluje stát. U ostatních položek půjde o nezaznamenatelné změny pro spotřebitele,“ říká hlavní ekonom Unicredit bank Pavel Sobíšek.

Podle něj je zavedení třetí sazby DPH nežádoucí, protože zbytečně zaměstná desítky úředníků například při kontrolách, jaký druh dětské výživy je nenahraditelný.

Vojtěch Man, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme