Tři politici z ČSSD si musí do soboty zvolit mezi funkcí hejtmana a poslance

Tři vysoce postavení politici z ČSSD Michal Hašek, Jiří Běhounek a Josef Novotný si ještě stále nevybrali mezi funkcí poslance, či hejtmana. Trojice politiků si má mezi funkcemi vybrat do 26. dubna. Souběžné funkce vykonávají politici už od podzimních voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Termín, do kdy se šéfové krajů z ČSSD mají rozhodnout, se krátí. A jak trojice politiků řekla, své rozhodnutí sdělí dohromady v den, kdy jim vyprší lhůta, tedy 26. dubna. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka říká, že by trojice hejtmanů měla dodržet stanovená pravidla.

„Poslanci, kterých se tato věc týká, to usnesení podporovali, opakovaně slíbili, že své slovo dodrží a myslím si, že teď není možné postupovat jinak, než dodržet slovo, dodržet příslib daný voličům a respektovat pravidla v sociální demokracii,“ popisuje.

Michal Hašek v SMS zprávě napsal, že je to vnitřní věc ČSSD, kterou si strana také sama vyřeší. Mimo jiné upozorňuje, že ústava souběh funkcí umožňuje.

To, že sociální demokraté nemají páky, aby tři hejtmany, kteří jsou zároveň poslanci, donutili k rezignaci na jednu z funkcí, připouští šéf sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák.

„Strana nemůže nějakým způsobem donutit kohokoli ke vzdání se volené funkce. Je to apel nejvyššího orgánu sociální demokracie mezi sjezdy na tyto naše členy,“ říká.

Šéf Karlovarského kraje Josef Novotný slíbil, že své rozhodnutí zveřejní ve stanoveném termínu. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek se prý rozhodne podle toho, co bude nejlepší pro Vysočinu.

Dvě funkce původně zastával také jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD, ten se ale poslaneckého křesla vzdal na konci března.

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme