Úkolem sportovce je přesvědčit lidi, říká cyklista Jiří Ježek, sám pomáhá

Ani úraz nemusí být důvodem k tomu, aby člověk přestal sportovat. Naopak pro tělesně postižené právě sport může představovat novou motivaci a především výzvu. Uvědomuje si to i devětatřicetiletý handicapovaný cyklista Jiří Ježek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejlepší handicapovaný sportovec ČR za rok 2011 cyklista Jiří Ježek | Foto: Tereza Jelínková

„Mladé lidi přitáhnou hvězdy, takže je úkolem úspěšných sportovců je přesvědčit svým chováním nejen při závodech lidi, že má smysl sport dělat,“ myslí si cyklista Jiří Ježek.

Sám v 11 letech po autonehodě přišel o pravou nohu pod kolenem. O devět let později už závodil a vyhrál také první cyklistický podnik. Šestkrát vyhrál na paralympiádě, je mistrem světa a trojnásobným vítězem Světového poháru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Jiřím Ježkem pořídil Pavel Petr

Má jasno, čím může konkrétně pomoci. „Prezentováním svých osobních příběhů. Ještě víc to platí v paralympijském sportu, kde jsou překonané úrazy. Je strašně důležité dávat o tom každodenně vědět, třeba při besedách ve školách,“ říká paralympik.

Každý úraz s sebou ale přináší psychické trauma. „Důležitá je pomoc nejbližšího okolí. Ať v rodině, mezi přáteli ze školy nebo z pracovního prostředí. Samozřejmě je to strašná rána,“ uvědomuje si cyklista, který se zúčastnil i Tour de France.

Většina lidí se podle zkušeností dokáže nepříjemným životním osudem vypořádat. „Mám kolem sebe jen málo lidí, kteří úraz nevydýchali. Spíš kolem sebe mám příběhy, že to šlo zvládnout,“ těší devětatřicetiletého závodníka.

Cení i si svého příspěvku. „Pokud jsem k tomu já přispěl, jsem vždy strašně rád. Vidím v tom větší smysl sportu, než v tom, že vyhrávám medaile,“ svěřuje se Jiří Ježek.

Chce pomoci mladým sportovcům

O pomoci ale jen nemluví. Mladým nabízí ještě jednu dost důležitou věc pro začátek jejich sportování.

„Rozjel jsem projekt, ve kterém se snažím nabídnout mladým lidem pomoc. Mohu jim na začátku třeba půjčit kolo, ale rozhodnutí, ale rozhodnutí je na konkrétním člověku,“ říká na závěr muž, pro kterého není vedle silniční a dráhové cyklistiky cizí ani cyklokros a horská kola.

Pavel Petr, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme