Rekordman v desetiboji Eaton hledá nové výzvy, zkusil 400 metrů překážek

Světový rekordman v desetiboji Ashton Eaton vyzkoušel novou disciplínu. Nejvšestrannější atlet debutoval na trati 400 metrů překážek a svým soupeřům na dálku ukázal, že svou další výzvu bere vážně. V americkém Walnutu zaběhl čas 50 sekund a jedna setina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký sedmibojař Ashton Eaton oslavuje zlato z HMS a světový rekord | Zdroj: ČTK

„Mohl bych se přiblížit hranici 48 sekund. V současnosti nevidím žádný důvod, proč by se mi to nemělo povést. Před závodem jsem neměl vůbec představu, jak můžu být rychlý, jestli můžu běžet 48 nebo 52,“ svěřil se po běhu Ashton Eaton.

Díky času 50,01 si hodně zvedl sebevědomí. Překážkářskou špičku tím asi nevystrašil, ale jeho slova o hranici 48 sekund už musí brát na vědomí i nejužší světové elita.

Eaton, který před necelými dvěma lety překonal desetibojařský světový rekord Romana Šebrleho, se chce dlouhým překážkám letos věnovat. V roce 2014 totiž nejsou ani olympijské hry, ani mistrovství světa, a tak chce Američan zkusit něco nového.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ashtona Eatona na při jeho premiérovém startu sledoval reportém ČRo Jakub Marek

Běžel už i hladkou čtvrtku. „To byl také dobrý závod, běžel jsem sice už i rychleji, ale na začátek sezony je to hodně slibné. Začali jsme s tréninkem trochu později, takže jsem čekal, že to bude horší. Je to dobrý start a myslím si, že mám dobrý základ,“ řekl atlet o čase 45,86, který je zhruba dvě desetiny za jeho osobním rekordem.

Dobré tréninkové podmínky nalezl v Kaliforinii. „Začali jsme se tady připravovat kvůli našemu trenérovi, který tu bydlí. Také jsme sem šli kvůli počasí, které je tu lepší než v Oregonu. Podmínky jsou tu ideální pro všechny disciplíny a jezdíme sem od roku 2012,“ vysvětluje olympijský vítěz.

V množném čísle Eaton mluví proto, že se v Santa Barbaře připravuje se svou ženou, kanadskou vícebojařkou Brianne Theisenovou-Eatonovou, se kterou se loni v létě oženil. I kvůli ní uvažuje o tom, že by se z Oregonu přestěhovali na jih.

Napodobí manžele Zátopkovy?

„Mám Oregon opravdu rád, což má asi každý, kdo odtud pochází, ale moje žena miluje Santa Barbaru. Vždycky je tady moc šťastná, obvykle je tu hodně teplo. Je možné, že se sem jednou přestěhujeme nastálo, ale je těžké předvídat, co se stane v budoucnu." dodává šestadvacetiletý desetibojař.

Pár může připomínat příběh manželů Zátopkových. Theisenová-Eatonová totiž na letošním halovém světovém šampionátu vybojovala stříbro v pětiboji. Může se tak se stát, že se za dva roky v olympijském Riu možná zopakuje více než půlstoletí starý příběh dvou českých sportovních legend.

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme