Opava vytáhla do boje proti vracení církevního majetku. Nechce přijít o loutkové divadlo

V Opavě se podařilo najít několik starých listin, které mohou obrátit vracení majetku církvím ve městě. Opavská radnice má obavy, že přijde o své loutkové divadlo a proto chce budovu vymazat z restitučních seznamů. Je to poměrně výjimečný případ, protože patří do působnosti ministerstva školství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Opavě | Foto: Opava

Loutkové divadlo je v Opavě více než srdcem amatérské kultury. Už několik generací tady stálo na jevišti a hned vedle domu je oblíbená dětská zoologická zahrada. Dát všechno církvi a odejít, to by prý byl konec.

„Protože v širokém okolí žádný takový sál není. A co vůbec nenahradíme, je opavská minizoo. Protože i když seženeme někde prostory, vždycky s podmínkou, že tam v žádném případě nesmí být zvířata,“ upozorňuje ředitelka Střediska volného času Opava Jaroslava Poláková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radnice v Opavě vytáhla do boje proti vracení církevního majetku. Natáčel tam redaktor Martin Knitl

Budova původně patřila Československé církvi husitské, ale jak vyplývá z objevených listin, po válce bylo všechno trochu jinak.

„Tady je jasně napsáno, že církev československá a město Opava se dohodly na odkoupení nemovitostí, které město přejímá do vlastnictví za obapolně ujednanou cenu trhovou 716 tisíc 465 korun československých,“ listuje ve štosu listin náměstek opavského primátora Daniel Žídek z ČSSD.

Církev v roce 1949 všechno prodala tehdejšímu národnímu výboru a budoucí divadlo se stalo majetkem státu. Dohodu dokonce obě strany podepsaly ještě jednou o šest let později.

„Ve smlouvě se hovoří o vzájemném uznání této smlouvy. Prohlášení bylo sepsáno v roce 1955,“ upřesňuje Žídek. Husitská církev přesto trvá na vrácení.

Podle jejího právního zástupce Jiřího Oswalda nikdo neví, kde doopravdy skončilo těch více než 700 tisíc korun. „Jedná se o majetek, který byl postaven za prostředky členů církve. Nedohledali jsme, že by bylo cokoli na kupní smlouvu zaplaceno,“ vysvětluje.

Pokud Opavu podpoří ministerstvo školství, což je podle většiny komentátorů pravděpodobné, začne zřejmě velmi zajímavý soudní spor. Banky už dávno zlikvidovaly poválečné převody a stvrzenky. Magistrát chce tuto kauzu dotáhnout do konce.

Církev ujišťuje, že děti z pódia rozhodně vyhánět nechce. Divadlo je však v zuboženém stavu. Pokud Opavu podpoří ministerstvo školství, což je podle většiny komentátorů pravděpodobné, začne zřejmě velmi zajímavý soudní spor. Banky už dávno zlikvidovaly poválečné převody a stvrzenky.

Magistrát chce kauzu dotáhnout do konce. „Doufáme, že se nám to podaří a že bychom mohli zachovat provoz loutkového divadla,“ dodává náměstek primátora Žídek.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme