Může trvat i tři týdny, než se podaří uhasit rozsáhlý požár v chilském Valparaísu

Rozsáhlý požár, který v chilském Valparaísu zničil už přes dva tisíce domů, stále hoří. Obydlená místa se podařilo izolovat, podle úřadů ale může trvat i přes 20 dní, než se ho podaří úplně uhasit. Počet obětí stoupl už na 15.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsáhlý požár v chilském Valparaísu zničil už přes dva tisíce domů | Zdroj: Reuters

Většina z obětí se nadýchala jedovatého oxidu uhelnatého. Jeden člověk zemřel na infarkt, když viděl svůj spálený dům.

Obyvatelé s pomocí dobrovolníků odklízejí trosky. „Chtěla jsem pomoci, nikdy nevíte, kdy se to může stát vám. Oblečení, jídlo, cokoli máte,“ říká jedna z dobrovolnic Carolina Diazová.

Další dobrovolníci pomáhají ve školách či na farách, které se staly provizorními ubytovnami. Lékaři pomáhají lidem většinou s očními potížemi nebo s psychickými problémy.

Rozsáhlý požár zasáhl podle šéfa chilských lesů oblast 22x6 kilometrů. Na některých místech stále pohořívá, silný vítr přitom může kdykoli oheň znovu rozdmýchat.

Ohniska se snaží hasit a chladit hasicí letouny včetně těch, které půjčila Argentina. Po příčině požáru se stále pátrá. Ve městě platí výjimečný stav a na pořádek dohlížejí i vojáci.

Ničivý požár v chilském Valparaísu stále není pod kontrolou | Foto: ČTK

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme