Odborová konfederace si volí nového předsedu. Ve hře jsou dva kandidáti

Odboráři začínají volit nové vedení. O post předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů se ucházejí úřadující první místopředseda Václav Pícl a šéf odborového svazu KOVO Josef Středula.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborový předák, šéf svazu KOVO Josef Středula | Foto: Noemi Fingerlandová

Delegáti sjezdu v pražském hotelu Olšanka už odhlasovali úpravu stanov centrály. Hlasování předcházela tak bouřlivá diskuze, že jeden z delegátů přirovnal sjezd k poslanecké sněmovně.

Zástupce odborového svazu KOVO chtěl vedení centrály kvůli úsporám zúžit jen na dva lidi místo stávajících tří a zrušit příspěvky za důchodce. Jednotliví delegáti se pak o těchto návrzích poměrně ostře dohadovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandidáty na post předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů přestavila reportérka Věra Masopustová

Tyto návrhy nakonec neprošly, ale atmosféra v sále před volbou nového předsedy je poměrně napjatá. Volit se začalo po 18. hodině a jméno nového šéfa bude známé zhruba za hodinu.
Je to po dlouhé době poprvé, co není o novém předsedovi největší odborové centrály v Česku jasno už před volbou.

Doposud byl ve hře vždy jediný a všemi svazy podporovaný favorit, dnes budou dvě stovky delegátů sjezdu vybírat mezi dvěma kandidáty. Oba by chtěli zlepšit postavení zaměstnanců.

„To znamená zlepšit jejich pracovní podmínky a samozřejmě jejich životní situaci, která byla narušena předcházejícími pravicovými vládami,“ prozrazuje svůj plán Václav Pícl.

Zatímco on je spíš pro vyjednávání, Josef Středula je i pro razantnější prosazování ochrany zaměstnanců. Přístup Sobotkovy vlády si v tomto směru zatím chválí.

„Pokud takto bude pokračovat dál, samozřejmě nemusíme uvažovat o protestech, mítincích nebo demonstracích. Jakmile ale zjistíme opak, jsme vždycky připraveni reagovat,“ míní Středula.

Předsedové Českomoravské konfederace odborových svazů | Foto: Český rozhlas

Odboráře na jejich volební sjezd přijde podpořit řada hostů. Kromě premiéra Bohuslava Sobotky to bude i prezident Miloš Zeman.

Zájem o členství v odborech stoupá především v době, kdy se vláda pustí do nepopulárních reforem, škrtů a aktivit, které se lidí citelně dotknou. Velký nárůst členů zaznamenaly odbory například po demonstracích proti reformám Nečasovy vlády.

V odborech je dlouhodobě víc lidí než ve všech parlamentních stranách dohromady. „Odbory jsou více sexy než členství v politických stranách. Do odborového svazu KOVO ročně přichází 8 až 12 tisíc nových členů,“ uvádí Středula.

Odbory lákají i na slevy

V současné době je v 29 odborových svazech, které spadají pod ČMKOS, přes 350 tisíc lidí. Zájem o členství v odborech je větší ve velkých firmách a menší tam, kde je zaměstnanců méně a je na ně víc vidět.

„Tam jsou lidé vystavováni velmi silnému tlaku zaměstnavatelů, aby nevstupovali do odborů. Ti, kteří se odváží zapojit a pomoci svým kolegům, bývají většinou diskriminováni,“ tvrdí Pícl.

V odborech ale mohou být zaměstnanci i tajně. Jde o takzvaný institut individuálního členství v příslušném odborovém svazu.

„Ten člen spíš využívá služeb, které mu poskytuje odborový svaz, zejména právní poradenství. Pokud je na pracovišti víc zaměstnanců než tři, může za ně vyjednávat odborový svaz,“ upřesňuje Pícl.

Odborová centrála zaměstnance do odborů láká i na výhody, například slevový portál.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme