Po lyžařích budou zřejmě nespokojení i vodáci. I jim hrozí špatná sezona

Vlekaři, horská střediska a lyžaři zažili nevalnou sezonu. Teď něco podobného hrozí i vodákům. Na horách bylo málo sněhu, a tak nepřišlo jarní tání. Hladiny toků jsou proto nízko a vodáci už museli zrušit i některé plánované akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodáci už po jedenadvacáté odemykali řeku Sázavu | Foto: Věra Hájková

Některé vodácké akce už pořadatelé museli zrušit. Třeba 29. března měli vodáci sjíždět východočeskou řeku Chrudimku. Bylo ale moc málo vody, proto se nejelo.

5. dubna pak otevírali v nedalekém Pařížově řeku Doubravu. I tam ale hrozilo, že akce nakonec nebude.

Pořadatelé do poslední chvíle čekali, jestli bude dost vody, říká jeden z organizátorů, vodák z Ronova nad Doubravou František Bobr:

„Letos to bylo opravdu kritické. Čekali jsme asi týden, ale v pátek jsme už věděli, že akce bude.“

Kvůli malému průtoku už zrušili i jednu akci na Ostravici, v ohrožení je další na Kamenici, Bystřičce a Svratce. Problém je to tedy celorepublikový.

V už zmíněném Pařížově je sice přehrada, vypomoci ale nemohla. Teď totiž i přehrady hlásí, že mají málo vody, potvrzuje Gabriela Tomíčková z Povodí Moravy:

„Průtoky řek a potoků, které zásobují nádrže vodou, se pohybují hluboko pod dlouhodobým průměrem. Zhruba jsou nyní na 20 až 40 procentech. Povodí Moravy tak musí s vodou šetřit. A bez možnosti navýšení průtoků se musí obejít i zájemci, kteří třeba chtějí využít například vodácký kanál pod vodním dílem Vír.“

Přesto by se velikonoční splutí Mastníku ze Sedlčan teď v neděli se uskutečnit mělo.


Zvětšit mapu

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme